Dovolená Lyon

Francie Lyon, Francie
Charakter oblasti: poznávací

Lyon je historické město ve středovýchodní Francii, leží na soutoku řek Rhôny a Saôny, které město dělí na tři části spojené 22 mosty. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří Lyon po Paříži druhou největší aglomeraci ve Francii.

Město bylo založeno Římany v roce 43 před naším letopočtem pod názvem Lugdunum. Stalo se významným říčním přístavem, správním centrem Galie, strategickým místem sítě cest Via Agrippa a narodili se zde dva budoucí římští císařové, Claudius a Caracalla.

Dovolená Lyon | © Ed Francissen | Dreamstime.com

Dovolená v Lyonu

Město je významné průmyslové, obchodní a finanční centrum s mnoha vysokými školami a vědeckými ústavy. Je však také kulturním a náboženským střediskem a je známé svou zvláštní kuchyní. Ochutnat tu během své dovolené můžete proslulé pochoutky, jako je kohout na víně, lyonský salát nebo klobása andouillette. Svahy okolo města jsou vhodné pro pěstování vinné révy, ke zdejším unikátům tak díky tomu patří i víno Beaujolais.

Zajímavá místa v Lyonu

Lyon si jistě po několika dnech pobytu absolutně zamilujete. Není divu, že historická část města je zapsaná do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Centru města dominuje rozlehlé náměstí Place Bellecour se sochou Ludvíka XIV. Na náměstí Place des Terreaux pak můžete obdivovat Bartholdiho fontánu z konce 19. století, která zobrazuje ženu sedící v kočáře taženém čtyřmi koňmi symbolizující francouzskou řeku Garonne a její čtyři přítoky. Připomeňme, že Bartholdi byl také autorem návrhu slavné sochy Svobody. Na náměstí Terreaux můžete navštívit i lyonské muzeum umění, které vystavuje díla George Bracqua, Henriho Laurence či Théodora Géricaulta.

Z církevních staveb patří mezi nejvýznamnější katedrála sv. Jana Křtitele, velkolepá trojlodní středověká katedrála na úpatí vrchu Fourvière, a bazilika Panny Marie z Fourvière, která se přímo na stejnojmenném vrchu nachází. Díky tomu ji lze vidět téměř z každého místa ve městě a od ní je zase naopak překrásný výhled na celý Lyon.

Nedaleko odtud se na vrchu Fourvière nacházejí rovněž ruiny římského divadla, které bylo vystavěno ještě před naším letopočtem. I ony leží nad městem, a tak je možné i při prohlídce tohoto klidného historického místa obdivovat překrásné panorama.

Počasí v Lyonu

Příznivé klima nahrává turistické sezóně po celý rok. Nejtepleji bývá v Lyonu v červenci a srpnu, to denní maxima vystoupají průměrně k 28 °C a v noci bývá okolo 15 °C. V zimě je nejchladněji v lednu, to je přes den průměrně 8 °C a v noci 2 °C.

Nejpříjemněji vám bude v Lyonu na jaře a na podzim, kdy se denní teploty pohybují zhruba od 14 do 24 °C. Není však od věci přibalit si do batohu také deštník.

Zájezdy do Lyonu

Lyon bývá zahrnutý do programu poznávacích zájezdů, které mají přiblížit francouzskou rozmanitost a gastronomii. Cestovní kanceláře je organizují obvykle na týden, cestuje se autobusem a noclehy bývají zajištěné v dvoulůžkových hotelových pokojích. Během zájezdu vás doprovází zkušený průvodce.

Cesta z Prahy do Lyonu trvá autobusem nebo autem asi 10 hodin, z Brna je to ještě o 2 hodiny dál. Urazit je potřeba okolo 1 100 km. Pokud se chystáte na pobytový zájezd nebo chcete Lyon poznávat po vlastní ose, můžete se do Lyonu dostat samozřejmě i letecky. Mezinárodní letiště Lyon-Saint Exupéry leží asi 25 km východně od města.

Ubytování v Lyonu

Pokud si budete pobyt zabezpečovat sami, můžete si v Lyonu nejčastěji vybrat ubytování v apartmánu nebo v hotelu. Pro nenáročné cestovatele je ve městě k dispozici i několik hostelů.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Lyon-ouest s celkovou známkou 8,6/10 ze 1 410 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel je vzdálený asi 15 minut jízdy od centra Lyonu a 30 minut od letiště. Hostům je k dispozici soukromé parkování. Bezbariérové pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou i klimatizací a v ceně ubytování je i skvělá bufetová snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.