Dovolená Lungau – St. Michael

Rakousko Lungau – St. Michael, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Oblast Lungau v rakouském Salcbursku láká do tří lyžařských areálů: Katschberg, Grosseck/Speiereck a Fanningberg.

Největšímu z nich, areálu Katschberg, jsme věnovali samostatný článek. Můžete si ho přečíst na tomto odkazu.

Následující článek pojednává o ski areálu Grosseck/Speiereck v St. Michael a Mautendorfu a také o areálu Fanningberg v Mariapfarr.

Dovolená Lungau – St. Michael | © Xander Drews | Dreamstime.com

Lyžování v Lungau

Aktuální sněhové zpravodajství zjistíte na webu Bergfex.at – Grosseck/Speiereck, Fanningberg.

Salcburské údolí Lungau je úžasná oblast pro běžecké lyžování. Nabízí cca 150 km tratí pro běžky včetně 80 km bruslařských tratí, které mají dokonalé podmínky pro trénink techniky, vytrvalosti a rychlosti. Navíc vysokohorské tratě v Lungau zaručují dostatek sněhu až do jara. Na mapu Lungau a možnosti běžkování se podívejte zde.

S LungauCard Winter, kterou můžete získat bezplatně u svého poskytovatele ubytování, je využívání tras zdarma, jinak je vstup na ně zpoplatněn.

Sjezdovky

V areálu Grosseck/Speiereck je k dispozici 50 km sjezdovek. Nejvíce je tu lehkých modrých sjezdovek (26 km), středně těžkých červených tras je 18 km a černé trasy pro pokročilé mají celkem 6 km.

Návštěvníci chválí především nádherný jižní sjezd od horní stanice lanovky Speiereck k údolní stanici Sonnenbahn dlouhý cca 8,5 km. Další pěknou variantou je sjezd do údolí od horní stanice Grosseck k dolní stanici vleku Grosseck, který měří cca 6,5 ​​km.

Fanningberg je o poznání menší středisko. Jde o příjemný areál vhodný pro rodiny s dětmi, pro ty je tu připraven i dětský park Fanni. V areálu najdeme celkem 30 km sjezdovek, z toho 13 km tvoří modré tratě, 7 km červené tratě a 10 km je vyhrazeno pro černé sjezdovky.

Pro všechny možnosti lyžování se podívejte na mapu střediska Grosseck/Speiereckmapu střediska Fanningberg.

Lanovky

V Grosseck/Speiereck můžete využít dvě kabinové lanovky, čtyři sedačkové lanovky a čtyři vleky, je tu také jeden lanový vlek a dva pohyblivé koberce.

Ve Fanningbergu vás nahoru vyvezou dvě sedačkové lanovky a tři vleky.

O provozu lanovek informují webové stránky areálu Grosseck/Speiereck a areálu Fanningberg.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde: Grosseck/SpeiereckFanningberg.

Pokud chcete vyzkoušet během své dovolené všechny tři areály, se skipasem SkiLungau získáte přístup k více než 150 kilometrům sjezdovek.

Skipas LUNGO je pak perfektní volbou pro ty, kteří chtějí ještě větší pestrost. Tento skipas zahrnuje 300 kilometrů sjezdovek z Katschbergu přes salcburské Lungau až do Obertauern.

Počasí v Lungau

Sezona v Grosseck/Speiereck i ve Fanningbergu trvá zpravidla od poloviny prosince do poloviny dubna. Nejvíce sněhu padá obvykle od ledna do března.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je začátek prosince a konec března, kdy bývá v St. Michael dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty se od prosince do února pohybují kolem nuly, v noci klesají průměrně k -10 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty v červenci a srpnu, kdy během dne stoupají až k hranici 25 °C. V noci teploty přesto klesají i pod 10 °C.

Zájezdy do Lungau

Cestovní kanceláře obvykle nabízejí zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů a apartmánů. Délku zájezdu si můžete zpravidla zvolit od 4 do 8 dní. Najdete pobyty s polopenzí i bez stravy.

Doprava je téměř vždy vlastní. Z Prahy vám cca 510 km zabere necelých šest hodin cesty, z Brna se dá 440 km zvládnout pod pět hodin.

Ubytování v Lungau

Sami si můžete ubytování v Sankt Michael im Lungau zabezpečit ve zhruba sedmi desítkách ubytovacích zařízení různé kategorie. V širším okolí pak nabízí pobyt zhruba dvě stovky ubytovatelů. Připravte se však na to, že obzvlášť v sezoně se jejich kapacita velmi rychle naplňuje, proto je dobré si zařídit ubytování včas.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Haus Mayr. Nachází se v Sankt Michael im Lungau jen 200 metrů od nejbližšího lyžařského vleku a od návštěvníků získal známku 8,5/10 ze 104 hodnocení. Jeho výhodou je nejenom výborná poloha, ale i příznivá cena, která dokonce zahrnuje velmi dobrou snídani.

Praktické informace

Webkamera

Oblast monitoruje několik webkamer.

Turistika

Salzburské Lungau, zasazené do krásné horské krajiny s četnými horskými jezery, bublajícími horskými potoky, loukami a lesy, nabízí příležitost k relaxaci i k dobrodružství.

Lungau je spolu s korutanským pohořím Nockberge největší biosférickou rezervací UNESCO v Rakousku, toto vyznamenání získalo v létě 2012. Lungau je také tzv. klimatickým ostrovem, protože právě zde svítí slunce v Rakousku nejčastěji.

Zdejší horský vzduch zmírňuje dýchací potíže a optimalizuje vytrvalostní trénink. Proto je ideální vydat se tu na kolo nebo na túru.

Pro cyklisty je připravena pečlivě značená síť s různými trasami pro snadné výlety na elektrokolech a rodinné výlety včetně slavné Murské cyklostezky. Na sportovní cyklisty čeká 17 tras pro horská kola a absolutní vrchol Lungau EXTREME tour. Více o cyklostezkách v Lungau zde.

Pěší turisté se mohou vybrat ze snadných rodinných výletů i z několikadenních túr. Jejich přehled naleznete na této stránce.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.