Dovolená Limnos

Řecko Limnos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Limnos (neboli Lémnos) nacházející se v Egejském moři je proslulý archeologickými nálezy, písečnými plážemi, vínem a sýrem Kalathaki. Nejvýznamnějším městem je přístav Myrina na západním pobřeží, významný je také Moudros na pobřeží východním.

Podle řecké mytologie se ostrov Limnos stal domovem řeckého boha ohně a kovářství Héfaista poté, co ho jeho otec Zeus svrhl z Olympu. Při pádu si prý zlomil obě nohy, avšak zdejší lid ho přijal velmi vlídně a pomohl mu. Do dnešních dnů se zachovaly zbytky města pojmenovaného právě po Héfaistovi – Ifaistia, kde byl také soustředěn jeho kult.

Dovolená Limnos | © Hana Bartosova | Dreamstime.com

Dovolená na Limnu

Projděte si malebné hlavní město, které stojí ve stínu velkého benátského hradu. Popíjejte vynikající víno z místních vinic a ochutnejte výborný sýr vyráběný z mléka od oveček, které se pasou na zdejších pastvinách. Když vás přestane povalování na pláži bavit, vydejte se poznávat historii ostrova na archeologická naleziště.

Pláže na Limnu

Na Limnu vás čekají nádherné pláže s bílým i červeným pískem.

Velkou pláž oceněnou modrou vlajkou naleznete 7 km od Myriny. Pláž Agios Ioannis Kaspakas je částečně písečná a částečně oblázková a má opravdu pozvolný vstup do moře i klidnou vodu. Je tudíž velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi či pro neplavce. K dispozici je plážový bar s lehátky a slunečníky.

Oblíbená je také pláž Zematas, která je rovněž velká, písčitá a nabízí pozvolný vstup do překrásně čisté vody. V sezóně je tu možnost vodních sportů, otevřený je také plážový bar. K dispozici jsou lehátka a slunečníky. Vydržte až do západu slunce, ten je prý na tomto místě naprosto fantastický!

Výlety a zajímavá místa na Limnu

Turisté nejvíce míří k archeologickému nalezišti Poliochni, kde v minulosti stála neolitická osada, jedna z nejstarších v Evropě. Osídlení je tu doloženo už z období 3 000 let před naším letopočtem. Právě v těchto místech vznikl také první parlament v Evropě, pozůstatky parlamentního sálu si můžete v ruinách dobře strukturovaného města dosud prohlédnout.

Pěkné archeologické vykopávky na vás však čekají i u již zmíněného starověkého města Ifaistia. Zaujmou vás tu především pozůstatky antického divadla.

Z přírodních zajímavostí určitě stojí za návštěvu solné jezero Alyki a zdejší mokřady, které přitahují ptáky mnoha druhů, potkat tu můžete i hejna růžových plameňáků. V horkých dnech se Alyki mění na solnou pláň, dejte si však pozor na bahno, které se pod vrstvami soli nachází.

Počasí na Limnu

Na ostrově panuje středomořské klima. Podzim je charakteristický silným větrem, zimy jsou mírné. Pro poznávání ostrova je nejvhodnější období od května do začátku října.

Kdy jet na Limnos

Nejtepleji je na Limnu v červenci a srpnu, kdy denní teplotní maxima dosahují hodnot mezi 33 a 39 °C, v noci je pak průměrně okolo 20 °C. Teploty na koupání jsou však na ostrově i v červnu a v září, kdy se denní maxima vyšplhají průměrně k 28 až 30 °C a v noci je okolo 17 °C.

Teplota moře na Limnu

Nejteplejší moře omývá břehy ostrova v srpnu, to mívá voda až 25 °C. V červenci má rovněž přes 24 °C. V září se stále drží okolo 23 °C, v červnu obvykle nevystoupá přes hranici 22 °C.

Na vývoj teploty moře u Myriny se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Limnos

Na Limnos můžete vyrazit klidně s cestovní kanceláří. Destinace nepatří k těm nejnavštěvovanějším, takže organizovaných zájezdů nenajdete tolik, nicméně si z nabídky určitě vyberete. Obvyklá délka pobytu na Limnu je 11 až 12 dní, k dispozici jsou obvykle pokoje studiového typu v pěkných hotelech, které nabízejí často i bazén a stravování formou snídaně nebo polopenze. Zpravidla máte k dispozici vlastní kuchyňku, takže můžete vyrazit i na zájezd bez stravy.

Doprava je letecká, let Praha – Limnos trvá asi 2 hodiny 40 minut. Potom vás čeká transfer do místa pobytu.

Ubytování na Limnu

Pobyt si můžete samozřejmě zabezpečit i sami, na ostrově seženete ubytování především v apartmánech a studiích.

Apartmány na Limnu

Vynikající poměr kvality a ceny nabízejí Alexander Apartments Nea Koutali, které zatím na Bookingu posbíraly 26 hodnocení a celkovou známku 9,5/10.  Nacházejí se jen 100 metrů od moře a 2 km od mezinárodního letiště. Klimatizované apartmány mají vlastní kuchyňku, koupelnu i terasu s výhledem na moře. K relaxaci je možné využívat také zahradu, rádi vám zapůjčí i vybavení na grilování. Parkovat lze zdarma.

Hotely na Limnu

Z hotelů nabízejících příznivou cenu ubytování můžeme doporučit čtyřhvězdičkový Porto Plaza Hotel, který se nachází 8 km od hlavního města Myrina a jen 250 m od pláže Agios Ioannis Kaspakas. Hostům je k dispozici také sladkovodní bazén a restaurace. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, minibar, balkon, často i výhled na moře. Některé pokoje jsou bezbariérové. Recepce funguje nepřetržitě a je schopna vám zajistit i letištní transfer. Parkování u hotelu je zdarma. Na Bookingu si hotel vysloužil celkovou známku 8,4/10 z 55 hodnocení.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.