Dovolená Lefkada

Řecko Lefkada, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecká Lefkada je jedním z Jónských ostrovů, najdete ji mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. S pevninským Řeckem je propojena umělou hrází a zvedacím mostem.

Název ostrova je odvozen z řeckého slova lefkos, což znamená bílý. Pojmenování tak odkazuje na bílé skály, které se nacházejí na jihu ostrova.

Dovolená Lefkada | © Dreamstime.com

Dovolená na Lefkadě

Díky svým vyhlášeným bílým plážím patří ostrov Lefkada k vyhledávaným destinacím. Centrem ostrova je město Lefkada, která se nachází v jeho severní části.

Vnitrozemí Lefkady je potom velice hornaté, nejvyšším bodem je vrchol Stavrota s nadmořskou výškou 1 184 metrů.

Pláže na Lefkadě

Mezi desítku nejlepších pláží v Řecku i v celém Středozemním moři se řadí Porto Katsiki. Vzhledem k tomu, že je jednou z nejnavštěvovanějších pláží na Lefkadě, je velmi rušná a často přeplněná. Jde však o překrásnou úzkou pláž ohraničenou strmými bílými útesy, která nabízí nádherně tyrkysovou vodu, takže určitě stojí za návštěvu. Lze si tu pronajmout slunečníky a lehátka i objednat občerstvení.

Atraktivní je i pláž Egremni, která je rovněž obklopená bílými útesy a nabízí průzračnou vodu. Je trochu hůře přístupná, avšak asi kilometrová cesta od parkoviště i překonání mnoha schodů se vyplatí. Pláž je velmi dlouhá, takže nebudete mít problém najít místo a získat i trochu soukromí. Pro malé děti to tu však není příliš vhodné, a to nejen kvůli namáhavější přístupové cestě, ale také vzhledem k vlnám, které tu často bývají.

Dobré zázemí pro rodiny oproti tomu najdete na pláži Kathisma, která se nachází nedaleko malebné vesničky Agios Nikitas. Dlouhá pláž s bílým pískem a malými oblázky je dobře přístupná, k dispozici jsou lehátka, slunečníky, toalety, sprchy i stánky a restaurace. I tady vás však čeká dovádění v poměrně velkých vlnách.

Zajímavá místa a výlety na Lefkadě

Na nejjižnějším bodě ostrova najdete mys Doukato, který je údajně místem, kde spáchala skokem z útesu svou sebevraždu básnířka Sapfó, která se trápila nešťastnou láskou ke krásnému Faónovi. Dnes tu stojí maják a čekají tu na vás neopakovatelné výhledy na okolní moře a jihozápadní pobřeží ostrova tvořené bílými vápencovými útesy.

Nedaleko hlavního města se rozkládá na samostatném umělém ostrůvku hrad Santa Maura, středověká šestiboká pevnost se sedmi baštami vystavěná ve 14. století. Máte možnost si rozsáhlou stavbu po zaplacení drobného vstupného celou projít, užijete si odtud také výhledy na město Lefkada.

Dalším z pěkných míst na severu ostrova je mužský klášter Faneromeni. Celý jeho vnitřní areál je krásně upravený a zdobený, má velkou zahradu a děti potěší minizoo. Navštívit můžete i několik výstav, které se tu pořádají.

Milovníkům přírody a turistiky doporučujeme nenáročný výlet ke kouzelným vodopádům nedaleko městečka Nidri.

Počasí na Lefkadě

Na ostrově je mírné středomořské podnebí. Díky hojným srážkám od podzimu do jara je tu také dostatek vláhy, a tak zve sytě zelená krajina své návštěvníky kromě koupání na bílých plážích také k příjemným procházkám.

Kdy jet na Lefkadu

Nejtepleji je na Lefkadě v červenci a srpnu, kdy denní maximální teploty stoupají k 33 °C, za horkých dní až k 39 °C. V noci se teplota pohybuje obvykle okolo 20 °C. Teploty na koupání jsou i v červnu a v září, to denní maxima obvykle dosáhnou na hodnoty okolo 30 °C a v noci bývá 17 °C.

Teplota moře na Lefkadě

Teplota moře u Lefkady se od července do září pohybuje mezi 25 až 26 °C. V červnu se připravte na vodu o teplotě 23 až 24 °C.

Vývoj teploty na Lefkadě si můžete ověřit na webu Meteoblue.com.

Zájezdy na Lefkadu

Cestovní kanceláře pořádají na Lefkadu celou řadu zájezdů. Obvyklá délka pobytu je jeden týden, ubytovaní jste většinou v apartmánech nebo studiích, případně jsou k dispozici pokoje v penzionech nebo hotelích. V apartmánech si můžete vařit sami ve vlastních vybavených kuchyňkách, v penzionech či hotelech je strava řešená snídaní nebo polopenzí.

Doprava je letecká z Prahy, Brna nebo Ostravy, obvykle se létá do Prevezy. Délka letu je asi 2 hodiny a 15 minut. Potom vás čeká transfer do místa ubytování.

Ubytování na Lefkadě

Na Lefkadě si můžete ubytování rezervovat i sami. Nejvýhodnější je zabezpečit si apartmán nebo pokoj v penzionu či rodinném hotýlku.

Apartmány na Lefkadě

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit studia One Vision s celkovou známkou 9,5/10 z 90 hodnocení. Najdete je ve městě Nikiana prakticky přímo u moře, jen 10 m od budovy se nachází malá soukromá pláž. Všechna studia mají balkon a výhled na moře, jsou klimatizovaná, disponují vlastní koupelnou a kuchyňkou. Na místě je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště, personál je schopný vám zajistit pronájem automobilu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, vysoce hodnotili polohu i poměr kvality a ceny.

Hotely na Lefkadě

Hned u moře se nachází také Logan’s Beach Hotel, který stojí nedaleko Nidri. Hotel má malou soukromou pláž se sprchou a lehátky, k dispozici tu jsou pokoje i apartmány s balkonem a výhledem na moře. Snídaně je možné přiobjednat, posedět je možné i v hotelovém baru nebo v zahradě. Kousek od hotelu lze využívat bezplatné parkoviště.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.