Dovolená Lazio

Itálie Lazio, Itálie
Charakter oblasti: poznávací

Lazio je kraj ve střední Itálii obklopující hlavní město Řím. Region nese název podle kmene Latinů, kteří zde žili ještě před rozkvětem římské říše. Fanouškům kopané pak určitě v hlavě zarezonuje především slovní spojení SS Lazio Řím, název slavného fotbalového klubu.

Území Lazia se rozkládá mezi Apeninami a Tyrhénským mořem a najdete tu jak hory, tak sopečná jezera, rokliny, olivové háje i vinice. Nejdůležitějším přístavem regionu je Civitavecchia, z níž odplouvají trajekty na Sardinii.

Dovolená Lazio | © Freesurf69 | Dreamstime.com

Dovolená v Laziu

Lazio nabízí velké množství historických památek, které připomínají nejslavnější italská období. Kromě archeologických nálezů však láká i koupání ve zdejších jezerech nebo na plážích Tyrhénského moře. Krajina je z velké části kopcovitá a hornatá, a tak se v zimě nabízí i možnost lyžování. Najdete tu také pozůstatky vulkanické činnosti, které se projevují mnoha horkými minerálními vřídly.

Zajímavá místa a památky v Laziu

Samotnou kapitolou je hlavní město Lazia i celé Itálie – Řím. Jeho rozsáhlé historické centrum je významnou součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Vidět rozhodně musíte Koloseum, Forum Romanum, fontánu di Trevi, Andělský hrad či Španělské schody. Při pobytu v Římě určitě nevynechejte Vatikán, nejmenší stát světa. Působivé náměstí sv. Pavla se stejnojmennou monumentální bazilikou ve vás určitě zanechá hluboký dojem.

Pokud si zajedete do Tivoli, kromě termálních lázní můžete navštívit i další z památek na seznamu UNESCO. Jednou z nich je Villa d’Este, která byla postavena v renesančním stylu a společně s přilehlými zahradami je jednou z vrcholných ukázek italské klasické a zahradní architektury. Nedaleko Tivoli se pak nachází Hadriánova vila, velkolepá císařská rezidence z let 118-133, která byla inspirována řeckými a egyptskými stavbami.

Zajímavým místem je také tzv. vymírající město Civita di Bagnoregio, které v 1. tisíciletí před naším letopočtem založili Etruskové a o němž cestovní kanceláře tvrdí, že má pouze okolo desítky stálých obyvatel. Kromě nich tu ovšem potkáte řadu sezónních pracovníků služeb a také turistů. Pravdou však je, že postupná eroze svahů způsobuje neustálé prohlubování údolí, a tím ohrožuje i malebné městečko uprostřed a stabilitu zdejších budov, takže to není ideální místo k žití. Stálých obyvatel proto neustále ubývá.

Koupání v Laziu

Za vodními radovánkami můžete vyrazit do přímořských letovisek, oblíbeným místem pro dovolenou u moře je např. Gaeta, Sperlonga či Terracina. Budete-li svůj čas trávit v Římě, vlakem si můžete zajet na pláže do Ostie.

Netoužíte-li po vlnách a slané vodě, možná pro vás bude lákavější pobyt u některého z jezer, jako je např. Bolsena, Bracciano nebo Albano. Koupání v termálních pramenech si pak můžete užít třeba v Tivoli.

Počasí v Laziu

Co se týká Říma, v období letních prázdnin v něm teploty přes den vyšplhají k 33 až 39 °C, a tak je lepší nechat poznávání města buď na jarní, nebo na podzimní období. Od dubna do poloviny června a během září a října se průměrná denní maxima v Římě pohybují v příjemném rozmezí mezi 20 a 30 °C, v noci se ochladí na 10 až 15 °C.

I přes zimu se od prosince do března denní maxima v metropoli pohybují průměrně okolo 13 až 15 °C, není tedy potřeba se bát, že byste při procházkách městem prochladli.

Na zbytku území, u jezer, u moře nebo v menších městech, než je Řím, jsou teploty obvykle o 2 až 3 °C nižší než ve stejnou dobu v metropoli. Pohybujete-li se v horách, je to asi o 7 °C méně.

Nejvíce srážek spadne v Římě i na většině území Lazia během listopadu.

Zájezdy do Lazia

Cestovní kanceláře nabízejí mnoho zájezdů především do Říma, a to jak na prodloužený víkend, tak na několik dní až týden. Ubytování bývá zajištěno převážně ve tří- a čtyřhvězdičkových hotelech se snídaní v ceně. Doprava je obvykle letecká, a to s odletem z Prahy, Vídně nebo Varšavy.

Kromě zájezdů do Říma je možné vyrazit i na autobusové poznávací zájezdy, které často spojují návštěvu zajímavých míst v regionech Lazio a Toskánsko. Obvyklá délka je jeden týden a v ceně bývá i snídaně.

Ubytování v Laziu

Pokud si chcete pobyt v regionu Lazio zabezpečit sami, nejvíce možností najdete v Římě a jeho okolí, nicméně ubytovat se můžete i v letoviscích u moře, např. v Gaetě či ve Sperlonze, nebo u některého z jezer, nejoblíbenější je asi Bolsena. Zvolit můžete také termální lázně Tivoli.

Z nabídky Bookingu lze doporučit Hotel Lido – Beach and Palace. Čtyřhvězdičkový komplex dvou budov, který se nachází přímo na břehu jezera Bolsena, má na Bookingu celkovou známku 8,6/10 z 633 hodnocení. Hosté mohou relaxovat na soukromé pláži, pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a některé i terasu nebo balkon. U hotelu je k dispozici bezplatné parkoviště a přijet můžete i s domácím mazlíčkem. Skvělá snídaně je v ceně pobytu.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.