Dovolená Karpathos

Řecko Karpathos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Karpathos leží v Egejském moři východně od Kréty. Po ostrově Rhodos je druhým největším v souostroví Dodekanes. Asi jen 100 m severně od Karpathu se nachází malý ostrov Saria, který s ním tvoří jednu obec. O něco větší je ostrov Kasos, který se nachází jihozápadně od Karpathu.

Hlavním a největším městem ostrova je stejnojmenný Karpathos, ještě na začátku 50. let ale neslo město jméno Pigadia. Kromě hlavního města je druhou obecní jednotkou na ostrově starořecká vesnice Olympos.

Dovolená Karpathos | © Freesurf69 | Dreamstime.com

Dovolená na Karpathu

Ostrov je převážně kamenitý a hornatý s menším množstvím zeleně a po většinu dní v roce na něm fouká. Díky tomu se na moři v okolí Karpathu často tvoří vlny.

Pláže na Karpathu

V okolí hlavního města jsou pláže spíše kamenité a mají horší vstup do vody. Východní strana ostrova je charakteristická větším počtem menších pláží, z nichž k některým se lze dostat jenom lodí a k jiným zase jen čtyřkolkou nebo podobným terénním vozítkem. Surfaři vyhledávají hlavně pláže na západní straně ostrova, kde je větrno a pláže jsou převážně písečné.

Rekreanti se soustřeďují u letoviska Lefkos na západní straně ostrova. Pláže jsou tu písečné, udržované, můžete si pronajmout slunečník a lehátka a je tu i dostatek občerstvovacích možností. Na rozdíl od většiny pláží na západním pobřeží je to tu před větrem chráněno útesy, takže voda je relativně bez vln.

Jednou z nejlepších pláží na ostrově je Paralia Forokli na východní straně ostrova. Přístup je trochu krkolomný, nicméně koupání na tomto místě stojí za to. Pláž je oblázková, využít můžete přirozený stín stromů a voda je průzračně čistá. Navíc zde většinou odpočívá jen několik lidí.

Zajímavá místa a výlety na Karpathu

Pokud máte rádi turistiku, můžete vystoupat na nejvyšší horu ostrova Karpathos Kali Limni, která dosahuje výšky 1 215 metrů. Kamenitá cesta lemovaná trnitými keříky vede z vesnice Lastos, dostanete se po ní až k sedlu pod vrcholem. Váš výkon bude odměněn pěknými výhledy na celý ostrov.

Starověké ruiny můžete obdivovat u obce Arkasa. I tady to chce pevnou obuv, vhodné oblečení a dostatek vody na cestu.

Tradice na vás dýchne ve starořecké vesnici Olympos, která je posazená na vrcholu horského hřebene. Ženy zde nosí tradiční oděvy a místní obyvatelé lpí na starých zvycích.

Počasí na Karpathu

V Řecku panuje typické středomořské podnebí. Léta jsou horká a suchá, zimy mírné a deštivé. Pocitovou teplotu na Karpathu ovšem snižuje vítr, který tu vane po většinu dní v roce.

Kdy jet na Karpathos

Nejlepší podmínky pro návštěvu Karpathu jsou od června do září. V tomto období na ostrově téměř vůbec neprší a průměrná denní maxima se pohybují okolo 25 až 28 °C.

Teplota moře u Karpathu

Voda je nejteplejší v srpnu a v září, to se vyhřeje na teplotu okolo 26 °C. Od června do července se pohybuje mezi 23 a 25 °C.

Na vývoj teploty moře u Karpathu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Karpathos

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy v délce 8 nebo 14 dní, ubytování je obvykle zajištěno v apartmánech či studiích nebo v penzionech či hotelech o třech až pěti hvězdičkách. Často je pobyt bez stravy nebo jen se snídaní, nicméně apartmány a studia mají vlastní kuchyňku, a tak si můžete snadno vařit. Hotely a penziony často nabízejí polopenzi.

Doprava je letecká, využívá se přímo letiště na Karpathu. Délka letu z Prahy je necelé tři hodiny. Cestovní kanceláře pak zajišťují obvykle autobusový transfer do místa ubytování.

Ubytování na Karpathu

Na Karpathu narazíte nejen na hotely a penziony, ale především na apartmány a studia a aparthotely.

Apartmány na Karpathu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit White House Hotel-Apart, který se pyšní celkovou známkou 9,6/10 z 76 hodnocení, a hosté, kteří zde byli ubytovaní, ocenili příznivý poměr kvality a ceny. Aparthotel se nachází v centru hlavního města, jen 100 m od pláže a v bezprostřední blízkosti restaurací a obchodů. Klimatizovaná studia a apartmány mají vlastní kuchyňku i koupelnu a balkon nebo terasu s výhledem na moře. Aparthotel dokáže zprostředkovat také zapůjčení automobilu a parkování je v přilehlé lokalitě zdarma.

Hotely na Karpathu

Z cenově příznivých hotelů můžeme doporučit Aphrodite Hotel, který má na Bookingu celkovou známku 8,8/10 ze 125 hodnocení. Hotel se nachází v centru města Olympos jen asi 600 m od pláže a nabízí pokoje s balkonem a výhledem na moře. Ve vybavení nechybí ani minilednička a rychlovarná konvice. Hosté nadprůměrně hodnotili lokalitu, v níž se hotel nachází. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.