Dovolená Kalymnos

Řecko Kalymnos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Kalymnos je řecký ostrov, který leží v Egejském moři severovýchodně od Kréty. Nachází se západně od tureckého poloostrova Bodrum, mezi ostrovy Kós a Leros. Hlavním a největším městem ostrova je město Pothia, zvané však často též Kalymnos.

Kalymnos je převážně hornatý. Ve 21. století se ostrov stal významným střediskem sportovního lezení, když se na něm konalo několik lezeckých festivalů včetně Petzl Rock Trip. Velkou tradici má na ostrově také potápění. Před nástupem rozmachu sportovního lezení byl Kalymnos ve světě známý jako dodavatel mořských hub, dnes už je to spíš jen atrakce pro turisty.

Dovolená Kalymnos | © Dreamstime.com

Dovolená na Kalymnu

Kalymnos je jedním z nejmalebnějších ostrovů souostroví Dodekanes. Můžete sem přijet za odpočinkem na pláži i za turistikou. Kalymnos je také vyhledáván milovníky adrenalinových sportů, dobré podmínky tu jsou pro potápění, surfování a také pro horolezectví.

Pláže na Kalymnu

V blízkosti hlavního města ostrova se nachází oblázková pláž Gefira, která má převážně pozvolný vstup do moře a křišťálově čistou vodu. Dostatek stínu poskytují borovice. Občerstvení tu nenajdete, ale sprcha k dispozici je. K pláži se dostanete po schodech, které vedou od silnice.

Mezi nejlepší pláže na Kalymnu však patří Platis Yialos na západním pobřeží, která je tvořená černými oblázky a pískem. Lze si tu pronajmout lehátka a slunečníky, je tu i možnost občerstvení. Většinou je tu poměrně dost větrno, a tak je místo ideální i pro provozování vodních sportů, jako je třeba windsurfing či kitesurfing.

Doporučit lze také pláž Vlychadia na jihu ostrova, která je zprvu písečná, dál od potom břehu přechází v kamenité dno. V dosahu je několik kaváren a restaurací.

Zajímavá místa a výlety na Kalymnu

Určitě si nenechejte ujít návštěvu středověkého kláštera a hradu nad hlavním městem Pothia, je odtud nádherný výhled na celé město i na moře. Vystoupat můžete i k působivé zřícenině hradu Chrysocheria, z přístavu vám to zabere jen asi 40 minut a i odtud jsou výhledy překrásné.

Na ostrově najdete i řadu značených turistických cest a jednu via ferratu. Dobré turistické trasy jsou též na ostrově Telendos.

Kalymnos je oblíbený mezi horolezci, najdete tu téměř tři tisícovky lezeckých cest. Díky tomu se turistická sezóna na Kalymnu rozšířila prakticky na celý rok, protože nejvhodnější podmínky k lezení jsou na jaře a na podzim.

Počasí na Kalymnu

V Řecku panuje typické středomořské podnebí. Na Dodekanéských ostrovech je na mnoha místech poměrně větrno, což trochu snižuje pocitovou teplotu a i letní parna se tu dají díky tomu velmi dobře snášet.

Kdy jet na Kalymnos

Nejvíce rekreantů míří na Kalymnos od června do září. V tomto období je na ostrově nejtepleji a téměř vůbec neprší.

V červnu dosahují průměrné maximální denní teploty na ostrově 29 °C, v noci se ochlazuje zhruba na 13 °C. V období letních prázdnin se denní maxima pohybují okolo 33 °C a v noci bývá okolo 14 °C. V září se teploty přes den ještě vyšplhají k 28 °C, ale v noci už padají k 11 °C. Na pobřeží se teploty pohybují vždy asi o 3 °C výše.

Teplota moře na Kalymnu

Moře je nejteplejší v srpnu, to se voda vyhřeje až na 25 °C. I v září ještě mívá více než 24 °C. V červnu a červenci se pohybuje mezi 22 a 24 °C.

Na teplotu moře u ostrova Kalymnos se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Kalymnos

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy převážně do aparthotelů a pokojů studiového typu. Při pobytu v apartmánu nebo studiu máte tedy obvykle k dispozici vlastní kuchyňku, a pobyty proto bývají bez stravy, případně s možností snídaně. Náročnější klientela si může vybrat z několika zájezdů, které se pořádají do čtyřhvězdičkových hotelů. Běžná délka pobytu je jeden týden.

Doprava je kombinovaná, obvykle se létá z Prahy na ostrov Kós, délka letu je necelé 3 hodiny. Odtud potom pokračujete trajektem na Kalymnos. Na ostrov jezdí trajekty z přístavu Mastichari.

Ubytování na Kalymnu

Pokud si budete pobyt zabezpečovat sami, nejčastější možností jsou rovněž apartmány, studia a prázdninové vily. Hotelů stojí na ostrově jen několik.

Apartmány na Kalymnu

Fantastický poměr kvality a ceny nabízí čtyřhvězdičkové ubytování Spongia Apartments Kalymnos. Na Bookingu si vysloužilo celkovou známku 9,4/10 z 222 hodnocení. Hotel stojí asi 650 m od pláže a 450 m od centra města. Nabízí klimatizované apartmány s vlastní kuchyňkou, koupelnou, balkonem i výhledem na moře nebo třeba s vířivkou. V ceně pobytu se podává vynikající snídaně. Parkování je možné zdarma, pronájem auta vám zajistí přímo v hotelu.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.