Dovolená Hinterstoder

Rakousko Hinterstoder, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Hinterstoder je hornorakouská obec, která leží na horním toku řeky Steyer. Byla svědkem lyžařských začátků mistra světa v alpském lyžování a olympijského medailisty Hannese Trinkla.

První lyžařské závody se v Hinterstoderu konaly v roce 1912, první závod světového poháru v roce 1986. Zdejší ski areál patří sice mezi ty menší, je ale dobře vybaven pro rodiny s dětmi a není to sem z České republiky daleko.

Dovolená Hinterstoder | © Markus Schieder | Dreamstime.com

Lyžování v Hinterstoderu

Aktuální sněhové zpravodajství získáte na webu Bergfex.at.

Běžkovat se tu dá v nadmořské výšce 650-1 400 metrů. Až na výjimky se zdejší stezky vyznačují trvale rovinatým terénem a rozmanitou krajinou. Oblíbená je trasa údolím řeky Steyer o délce 25 km, která vede po zasněžených loukách i lesem, nabízí výhled na horské štíty Totes Gebirge a také má více možností nástupu na trase. Stezka má v celém areálu dva pruhy, takže je pohodlná i při větším provozu.

Sjezdovky

Ski areál Hinterstoder – Höss se nachází v nadmořské výšce 600-2 000 metrů. K dispozici je tu celkem 40 km sjezdovek. Snadných modrých sjezdovek je 12 km, středně obtížných červených 18 km a těžkých černých sjezdovek tu najdete 10 km.

Máte-li rádi adrenalin, můžete tu vyzkoušet dobrodružnou trasu SNOWtrail se strmými zatáčkami a bohatě zvlněnou dráhou nebo sjezdovku Inferno s maximálním sklonem 70 %.

Připraveni jsou ve zdejším areálu i na malé lyžaře. Sunny Kids Park v Hinterstoderu s pohyblivými koberci, lyžařským kolotočem a lanovým vlekem se od roku 2019 ještě rozšířil o zázemí v moderní budově a nabízí tak dětem a jejich rodičům pohodové prostředí pro první lyžařské zážitky.

Přehled o všech možnostech sjezdování nabízí mapa areálu.

Lanovky

V areálu jsou dvě kabinkové lanovky, dvě sedačkové lanovky a osm vleků. O jejich provozu informují provozovatelé na webových stránkách.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Nákupem skipasů přes e-shop můžete ušetřit až 6 %. Vícedenní vstupenky platí v Hinterstoderu a na Wurzeralmu.

Počasí v Hinterstoderu

Sezona v Hinterstoder – Höss obvykle trvá od začátku prosince do začátku dubna. Nejvíce sněhu zpravidla padá v lednu a v únoru.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je začátek prosince a březen, kdy bývá v Hinterstoderu dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty se od prosince do února pohybují kolem 5 až 10 °C, v noci obvykle neklesají pod -5 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty na konci července a v srpnu, kdy během dne atakují dokonce hranici 30 °C. V noci teploty občas klesnou i pod 15 °C.

Zájezdy do Hinterstoderu

Zájezdů do Hinterstoderu mnoho nebývá, obec je poměrně malá. Těch několik možností, které cestovní kanceláře nabízejí, je obvykle bez stravy a pobyty mají délku v rozmezí 4-8 dní.

Doprava bývá vlastní. Cesta z Prahy (330 km) i z Brna (390 km) vám zabere zhruba čtyři hodiny.

Ubytování v Hinterstoderu

Sami si ubytování můžete zařídit zhruba ve třech desítkách ubytovacích zařízení. Obvykle jde o rodinné hotely a penziony nebo o ubytování v soukromí. Pokud chcete navštívit Hinterstoder, doporučujeme si pobyt vzhledem k nižším ubytovacím kapacitám objednat s dostatečným předstihem.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Explorer Hotel Hinterstoder se známkou 8,8/10 z 971 hodnocení. Nachází se pouze 250 m od nejbližšího vleku a 300 m od centra, nabízí skvělou snídani v ceně a hosté vysoce hodnotí jeho umístění. Přesto patří k těm levnějším možnostem v lokalitě.

Praktické informace

Webkamera

Oblast monitorují čtyři webkamery.

Turistika

Region je vhodný i pro turistiku či cykloturistiku, také tu lze provozovat paragliding.

S dětmi můžete vyzkoušet například nenáročnou hodinovou okružní procházku v nadmořské výšce téměř 1 900 metrů. Vede z horní stanice Höss-Express přes skalní výběžek Schneeofen, kde občas ještě v létě zůstávají zbytky sněhu, až na vyhlídkovou plošinu Dachsteinblick, odkud je impozantní výhled na členité dolomitské věže a na údolí Weißenbach. Odtud už se vracíte z kopce k nádrži Schafkogelsee, nejčastěji fotografovanému místu v regionu, a zpět k lanovce.

Další výlety naleznete na této stránce.

Pokud strávíte v Hinterstoderu více času, může se vám vyplatit Pyhrn-Priel Aktiv Card. Dá se získat zdarma u partnerů, nebo zakoupit online. Více o kartách pro region Pyhrn-Priel naleznete zde.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.