Dovolená Gran Canaria

Španělsko Gran Canaria, Španělsko
Charakter oblasti: moře

Gran Canaria je třetím největším z Kanárských ostrovů. Ty se nacházejí v Atlantském oceánu asi 100 km západně od pobřeží Maroka a jsou sopečného původu. Název souostroví je odvozen z latinského označení pro psa – canis – protože tyto ostrovy byly podle legendy hlídány obrovskými psy.

Kanárské ostrovy jsou autonomním společenstvím Španělska a status jejich hlavního města se dělí mezi Las Palmas na Gran Canarii a Santa Cruz na Tenerife.

Dovolená Gran Canaria | © Blitzkoenig | Dreamstime.com

Dovolená na Gran Canarii

Charakter ostrova se dá rozdělit na dvě části. Na severu žijí především místní obyvatelé a najdete tu také hlavní město celých Kanárských ostrovů Las Palmas. Tato severní část je společně se západní částí ostrova spíše skalnatá. Jižní a východní část Gran Canarie se naopak postupně svažuje k moři a nachází se tu většina turistických letovisek.

Gran Canaria je oblíbenou a vstřícnou destinací pro gay komunitu, existují tu i hotely pouze pro gaye. Tato klientela se soustředí především v letovisku Playa del Inglés.

Pláže na Gran Canarii

Písečné pláže najdete hlavně v jižní části ostrova. Nejnavštěvovanějšími letovisky jsou bezpochyby San Augustín, Playa del Inglés a Maspalomas. Výhodou je, že plážová sezóna na Gran Canarii trvá celý rok.

Většina pláží je písečná, písek tu má bílou, žlutou nebo i černou barvu. Jednou z nejkrásnějších pláží je Playa de Amadores. Rozkládá se ve velké zátoce pod útesy. Bílá písečná pláž má pozvolný vstup a klidnou vodu, takže je vhodná i pro malé děti. Restaurace, obchody a hotely se nacházejí nedaleko. Lehátka se slunečníkem je možné si za poplatek zapůjčit.

Na nejjižnějším cípu ostrova se u města Maspalomas táhne 6 km jemných písčitých pláží hned vedle rozsáhlé oblasti dun. Voda je tu divočejší, na dně mohou být občas kameny, takže to tu není úplně vhodné pro neplavce. I tady si můžete zapůjčit lehátka a slunečník.

Zajímavá místa a výlety na Gran Canarii

Symbolem ostrova je skála Roque Nublo, což v překladu znamená mračné skalisko. Najdete ji ve středu ostrova, kde se tyčí se do výšky 1813 metrů. Můžete si odtud užít překrásné výhledy, jednak na kaňon, který bývá označovaný jako malý evropský Grand Canyon, nebo dokonce za příznivých podmínek až na ostrov Tenerife, který je vzdálený 70 km.

Nevšední zážitek vám přinese procházka po již zmíněných dunách u Maspalomas. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a dostatek vody a připravte se, že tu stejně jako na celém ostrově poměrně dost fouká, takže se může stát, že písek budete mít i mezi zuby. Nejvíce se vyplatí dorazit sem ráno, kdy jsou duny ještě hladké a písek není tak rozpálený.

Počasí na Gran Canarii

Oceánské subtropické klima Kanárských ostrovů je ovlivňováno chladnějšími pasátovými větry a Kanárským proudem. Vlhčí podnebí a úrodnější půdu najdete v severní části.

Kdy jet na Gran Canarii

Kanárské ostrovy můžete navštívit celoročně, i v zimě se tu denní teploty pohybují nad 20 °C. Nejtepleji je však na Gran Canarii od června do října, kdy denní maxima dosahují hodnot mezi 27 a 34 °C a v noci je okolo 17 až 20 °C. Srážky vás tu zastihnou jen výjimečně.

Teplota moře na Gran Canarii

Teplota Atlantského oceánu u břehů Gran Canarie po většinu roku neklesne pod 19 °C. Nejteplejší bývá voda v září a říjnu, kdy má kolem 23 °C.

Na vývoj teploty v průběhu roku se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Gran Canarii

Cestovní kanceláře nabízejí na Gran Canarii velké množství zájezdů. Obvykle jde o pobyt v tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích či hotelových komplexech, často s polopenzí nebo s all inclusive, nicméně je možné vyrazit i na zájezdy bez stravy. Běžná délka pobytu je jeden týden. V resortech zpravidla naleznete i bazény, wellness a spa, pořádají se tu také animační programy pro děti i dospělé.

Doprava je letecká, převážně se odlétá z Vídně a z Prahy. Let trvá cca 5 hodin. Letiště na Gran Canarii leží asi 25 km od města Las Palmas a je největším na Kanárských ostrovech. Odtud vás čeká transfer na místo pobytu, pokud přiletíte bez cestovní kanceláře, můžete využít pravidelné autobusové linky.

Ubytování na Gran Canarii

Pobyt si samozřejmě můžete zabezpečit sami. Jestliže chcete cestovat nízkonákladově, na ostrově je i několik pěkných a čistých hostelů.

Apartmány na Gran Canarii

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartamentos las Góndolas s celkovou známkou 8,7/10 z 936 hodnocení. Apartmány se nacházejí v letovisku Playa del Inglés jen 200 m od pláže a nabízejí nepřetržitě otevřenou recepci, vyhřívaný bazén a prostornou terasu s lehátky, odkud je vidět na pláž. Ve všech apartmánech najdete dobře vybavený kuchyňský kout s mikrovlnnou troubou a lednicí, koupelnu a balkon.

Hotely na Gran Canarii

Z hotelů doporučujeme tříhvězdičkový Hotel Aloe Canteras, který si na Bookingu vysloužil celkovou známku 8,6/10 z 2 620 hodnocení. Nachází se v hlavním městě Las Palmas hned u pláže, pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu, lednici i balkon. Hotelová recepce je otevřena nonstop a zprostředkuje vám i případné zapůjčení auta. Využít můžete také letištní transfer. Snídaně i večeře lze přiobjednat.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Gran Canaria


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.