Dovolená Florencie

Itálie Florencie, Itálie
Charakter oblasti: poznávací

Florencie, metropole italského Toskánska, nedostala při svém založení římskými vojáky svůj název “Colonia Florentia”, což znamená “kvetoucí”, nadarmo. Z původního vojenského tábora na řece Arno bylo postupně vybudováno město a významné obchodní středisko, které v 15. století díky vlivu rodu Medicejských rozkvetlo v kolébku renesance a stalo se kulturním centrem severní Itálie.

Celé historické centrum Florencie je od roku 1982 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Další památkou UNESCO na území města jsou vily a zahrady Medicejských. Část jich najdete ve Florencii, ale jsou rozeseté i po celém Toskánsku.

Dovolená Florencie | © Pixabay.com

Dovolená ve Florencii

Při dovolené ve Florencii jako byste se ocitli uprostřed muzea renesance. Architektonické a umělecké skvosty tu na vás čekají doslova na každém rohu. Pokud toužíte spatřit všechny památky a prohlédnout si i některé galerie, nebude vám stačit ani týden.

Památky ve Florencii

Dominantou města je gotická katedrála Santa Maria del Fiore vystavěná v průběhu 13. až 15. století na Piazza del Duomo. Dokončena byla v roce 1436 monumentální renesanční kupolí od Filippa Brunelleschiho a je jednou z nejvýznamnějších architektonických památek světa. Ke katedrále patří volně stojící 82 metrů vysoká Giottova zvonicekřestní kaple Baptisterium San Giovanni, která je jednou z nejstarších církevních staveb ve Florencii, pochází totiž patrně už ze 4. až 5. století.

Druhou dominantní florentskou stavbou je radnice Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria, středověký opevněný palác se strážní věží, který byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století jako sídlo vlády florentské městské republiky. V polovině 16. století byl přebudován v renesančním slohu pro Cosima I. Medicejského. Dnes palác slouží jako reprezentační budova radnice města Florencie a jako městské muzeum.

Proslulou florentskou stavbou, tentokrát poněkud pitoreskního rázu, je také most přes řeku Arno Ponte Vecchio. Toužíte-li po zeleni, projděte se historickým parkem Giardino di Boboli, který přiléhá k paláci Pitti.

Z mnoha galerií a muzeí je nejvýznamnější Galleria degli Uffizi, jejíž sbírka se řadí k těm nejcennějším na světě. Obdivovat tu můžete slavná díla např. od Rembrandta, da Vinciho nebo Botticelliho. Ve Florencii jde jednoznačně o nejnavštěvovanější galerii, a čekání u vstupu tak může zabrat i několik hodin.

Počasí ve Florencii

Během letních prázdninových měsíců ve Florencii převažují jasné a slunečné dny a denní maximální teploty stoupají k 31 až 36 °C, v noci si odpočinete průměrně při 18 °C. V červenci a srpnu navíc velmi málo prší.

Příjemnější teploty panují ve Florencii od března do června a od září do listopadu, to je přes den 15 až 30 °C, podle toho, jak daleko od léta se pohybujeme. V červnu i v září je také stále hodně slunečno. V říjnu a hlavně v listopadu však už poměrně dost prší.

V zimě je ve Florencii od prosince do února přes den okolo 10 °C a v noci okolo 4 °C. Je-li zrovna chladnější počasí, mohou v noci teploty klesnout i lehce pod bod mrazu.

Zájezdy do Florencie

Cestovní kanceláře pořádají do Florencie zájezdy nejčastěji v délce 5 dní, dva dny ovšem musíte počítat na cestu tam a zpět, doprava je téměř vždy autobusová. Poznávací zájezdy jsou totiž obvykle zaměřené nejenom na samotnou Florencii, ale i na další zajímavá místa v Toskánsku, na která vás autobus vybavený zkušeným průvodcem vezme. Některé zájezdy zahrnují také návštěvu Říma nebo zastávku na koupání v moři. Strava obvykle v ceně nebývá, někdy je součástí alespoň snídaně.

Ubytování ve Florencii

Pobyt ve Florencii si můžete zabezpečit i sami. To je vhodné hlavně v případě, že chcete v toskánské metropoli strávit delší čas než pár dní a toužíte dosyta nasát i atmosféru tohoto města.

Možností, kde složit hlavu, je ve Florencii celá řada. Nad nabídkou hotelů a penzionů převažuje velké množství apartmánů. Nenároční cestovatelé mohou využít i hostely.

Příznivou cenu a zároveň výhodnou polohu nabízí B&B Alla Corte dei Medici, který má na Bookingu celkovou známku 8,3/10 z 330 hodnocení. Penzion se nachází necelý kilometr od historického centra a asi 6 km od letiště a nabízí několik typů pokojů. Ty levnější mají sdílenou koupelnu, některé pokoje však mají kromě vlastní koupelny i balkon nebo terasu a klimatizaci. V ceně pobytu je i fantastická snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.