Dovolená Epirus

Řecko Epirus, Řecko
Charakter oblasti: moře

Epirus je geografická a historická oblast v jihovýchodní Evropě, nyní rozdělená mezi Řecko a Albánii. Většina jejího území dnes patří Řecku, v němž tvoří stejnojmenný kraj, který najdete na severozápadě země. Největší město a sídlo kraje Epirus je Ioannina, česky též Janina.

Turistika je tu až na několik letovisek oproti jiným řeckým krajům poměrně slabě rozvinutá, díky tomu si tu ovšem můžete užít poměrně klidnou dovolenou bez všudypřítomných davů a lépe poznat řeckou kulturu a pohostinnost.

Dovolená Epirus | © Isidoros Andronos | Dreamstime.com

Dovolená v Epiru

Epirus je charakteristický svojí drsnou a hornatou krajinou. Je krajem zapadlých, svérázných horských vesniček, ve kterých se zachovala unikátní lidová architektura. Turismu se věnuje jen několik míst při pobřeží Jónského moře.

Pláže v Epiru

Nejvíce rekreantů se soustřeďuje v letovisku Párga. V něm se nachází několik pláží a zátok, které dříve sloužily jako přístaviště pro lodě. Mezi nejvíce navštěvované a oblíbené patří Valtos, Kryoneri, Piso Kryoneri, Lichnos, Sarakiniko, Ai Giannakis.

Zajímavá místa a výlety v Epiru

Budete-li dovolenou trávit právě v městečku Párga, můžete vystoupat k pozůstatkům hradu, který pochází z 11. století a byl využíván na obranu města před piráty a Turky. Ve 13. století ho přestavěli a opevnili Benátčané. Několikrát byl poničen a znovu opraven. Vstup je zdarma a na vlastní nebezpečí, památka bohužel není příliš udržovaná. Je odtud však krásný výhled do okolí a na moře a ostrovy.

Podobný zážitek může nabídnout i zřícenina hradu Ali Paša u Anthousy. Z centra Párgy tam můžete dojet i okružním vláčkem, který vyjíždí v pravidelných intervalech z pláže nedaleko přístavu i s průvodcem, jenž vám prozradí zajímavosti z historie hradu.

Za archeologickými památkami doporučujeme vyrazit do Dodóny, kde najdete antické divadlo i slavnou svatyni boha Dia s věštírnou. Odtud už to není daleko do hlavního města Epiru. Ioannina se nachází na břehu jezera Pamvotis a městu dominuje stará pevnost, která se rozkládá na mysu vybíhajícím do jezera.

Milovníci přírody by zase během pobytu v Epiru měli vyrazit do soutěsky Vikos, která tvoří součást národního parku Vikos–Aoös. Guinnessova kniha rekordů ji uvádí jako nejhlubší rokli na světě.

Počasí v Epiru

Léto v Epiru je pro našince příjemné, teploty jsou zde totiž o tři až pět stupňů nižší než v dalších řeckých regionech. Epiru také patří v rámci celého Řecka primát v úhrnu srážek, nikde v zemi už neprší více.

Kdy jet do Epiru

Nejlepší podmínky pro dovolenou jsou v Epiru od června do září. V červnu dosahují průměrná denní maxima 29 °C, v noci bývá okolo 19 °C. V období letních prázdnin potom denní maximální teploty dosahují průměrné hodnoty mezi 32 a 33 °C, v noci je většinou lehce nad 20 °C. V září teploty přes den vystoupají až na příjemných 28 °C, v noci klesnou na 18 °C.

Teplota moře v Epiru

Moře je nejteplejší v červenci a srpnu, to teplota vody obvykle vyšplhá až nad 25 °C, i v září se drží mezi 24 a 25 °C. Pokud vyrazíte v červnu, bude koupání o něco více osvěžující, počítejte s teplotou okolo 23 °C.

Na vývoj teploty moře u Párgy se můžete podívat na webu Satemperature.org.

Zájezdy do Epiru

Cestovní kanceláře nabízejí obvykle zájezdy do letoviska Párga. Vyrazit můžete zpravidla na týden nebo 12 dní, nejčastějším cílem jsou tříhvězdičkové hotely nebo studia. Vybírat můžete ze zájezdů bez stravy, se snídaní nebo s polopenzí.

Doprava je letecká, obvykle se létá z Prahy, ale několik možností je také z Brna či Ostravy. Cílovým letištěm je zpravidla Preveza, poté následuje transfer na hotel.

Ubytování v Epiru

V Epiru si můžete pobyt zabezpečit i sami. Region vyniká příznivými cenami ubytování, které však nijak nesnižují kvalitu poskytovaných služeb.

Apartmány v Epiru

Výborný poměr kvality a ceny nabízí Panorama Hotel, který se nachází v Ammoudii a stojí jen 100 m od písečné pláže. V hotelu, který hosté na Bookingu ocenili celkovou známkou 9,1/10 ze 141 hodnocení, naleznete jak dvoulůžkové pokoje, tak i studia s vlastní kuchyňkou. Všechny pokoje i studia jsou klimatizovaná, mají koupelnu i balkon nebo terasu. U objektu je možné parkovat zdarma. Přiobjednat lze vynikající snídaně.

Hotely v Epiru

Cenovou nabídkou a současně perfektní kvalitou vyniká také Dionisos Hotel, který se nachází v rybářské vesnici Mytikas jen 150 m od dlouhé písečné pláže. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 9,6/10 ze 157 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, minibar, balkon i výhled na moře. Objednat si lze snídaně i letištní transfer. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.