Dovolená Dachstein West

Rakousko Dachstein West, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Dachstein West je rakouský lyžařský areál nacházející se na pomezí Horních Rakous a Salcburska, poblíž horského masivu Dachstein.

Dělí se do více areálů. V tomto článku se dozvíte o části v Gosau a v Russbachu am Pass Gschütt, pro více informací o oblasti Annaberg klikněte zde.

Dovolená Dachstein West | © Ralf Punkenhofer | Dreamstime.com

Lyžování Dachstein West

Aktuální sněhovou předpověď si zjistíte na stránkách Bergfex.at – Gosau, Russbach am Pass Gschütt.

V oblasti jsou dobře připravení i na snowboardisty a běžkaře.

Velký snowpark v Russbachu se nachází v nadmořské výšce 1 500 m a nabízí kromě celé řady překážek i překrásný výhled na Dachstein. Na své si tu přijdou především začátečníci, ale i pokročilí vyznavači freestyle se tu zabaví.

Běžecké tratě v krásném údolí Gosau potom nabízejí 34 km klasických stezek a 15 km bruslařských stezek. K dispozici je také cvičná stezka. Příjemná je skutečnost, že celé využití běžkařských tratí v rekreační oblasti Dachstein Salzkammergut je zdarma. Vyzkoušejte třeba středně obtížnou 6 km dlouhou okružní stezku Märchenwald (Pohádkový les), která vede od sportovního centra v Gosau přes pole, romantický les, louky i podél potoka.

Sjezdovky

V Gosau i Russbachu jsou připraveni především na středně pokročilé lyžaře.

Svahy v Gosau leží v nadmořské výšce 900-1 600 m a nabízejí celkem 45 km tratí. Snadných modrých sjezdovek je 13 km, středně těžkých červených je 30 km a těžkých černých jsou 2 km.

Svahy v Russbachu am Pass Gschütt jsou v nadmořské výšce 803-1 475 m a je tu celkem 51 km sjezdovek. I tady převažují středně těžké červené tratě se 33 km, snadných modrých je 15 km a těžkých černých jsou 3 km.

Informace o všech možnostech sjezdování nabízí mapy areálů GosauRussbach.

Gosau a Russbach jsou součástí lyžařského areálu Dachstein West, který nabízí působivá horská panoramata. V něm je k dispozici celkem 160 km upravených sjezdovek všech obtížností. Většina z nich (94 km) je červená pro středně pokročilé lyžaře.

Areál je ideální i pro zážitkové lyžování, nabízí 14 tzv. zábavních sjezdovek. Nejoblíbenější je zdejší značený souvislý lyžařský zábavný okruh „Panoronda“ o celkové délce 44 km, který nabízí fantastický výhled na Dachstein.

Lanovky

Areály v Gosau i Russbachu nabízí tři kabinkové lanovky, osm sedačkových lanovek, šest vleků, v Gosau je pak ještě osm pohyblivých koberců a v Russbachu tři.

O aktuálním stavu a provozu lanovek informují stránky areálu Dachstein West.

Skipas

Aktuální ceny skipasů naleznete zde.

S permanentkou Dachstein West si můžete užít až 160 km sjezdovek v osmi lyžařských oblastech. Od 1,5denního skipasu nebo s permanentkou do lyžařského regionu Dachstein West jsou bez příplatku zahrnuty následující lyžařské areály:

Počasí Dachstein West

Lyžařská sezóna v rezortu Dachstein West obvykle trvá od začátku prosince do začátku dubna. Nejvíce sněhu obvykle padá v lednu a v únoru.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je začátek prosince a konec března, kdy bývá v oblasti dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty od prosince do února se pohybují kolem 0 až 5 °C, v noci klesají průměrně k -5 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty během července a srpna, kdy během dne někdy i překračují hranici 25 °C. V noci teploty přesto klesají i k 10 °C.

Zájezdy Dachstein West

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tříhvězdičkových hotelů a penzionů s polopenzí. Délku zájezdu si můžete vybrat libovolně od čtyř do deseti dní.

Doprava je téměř vždy vlastní. Necelých 400 km z Prahy zvládnete za čtyři a půl hodiny, 450 km z Brna do pěti hodin.

Ubytování Dachtstein West

V okolí ski areálu Dachstein West můžete vybírat asi ze 150 ubytovacích zařízení. Kapacita však bývá poměrně brzy naplněna, proto je dobré si ubytování obzvlášť před zimní dovolenou rezervovat s dostatečným předstihem.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit COOEE alpin Hotel Dachstein se známkou 8,8/10 z 2 338 hodnocení. Hotel se nachází v Gosau, nabízí fantastickou snídani v ceně a poměr kvality a ceny i lokalitu hodnotili návštěvníci též velmi nadprůměrně. K lyžařským vlekům je to cca kilometr, ale díky tomu patří hotel k těm levnějším v oblasti.

Praktické informace

Webkamera

Oblast monitoruje deset webkamer.

Turistika

Rekreační oblast Dachstein Salzkammergut je součástí světového dědictví UNESCO. Můžete se tu věnovat turistice, horské i silniční cykloturistice, paraglidingu, horolezectví.  V testovací oblasti via ferrata na přehradě v Gosau am Dachstein si můžete vyzkoušet všechny obtížnosti od A do F. Jedna z nejznámějších via ferrat v Rakousku se nachází právě v údolí Gosau – via ferrata Donnerkogel s impozantním nebeským žebříkem je však vhodná jen pro zkušené lezce.

Nenáročnou turistiku pak nabízí třeba okružní trasa kolem jezera Gosau s výhledem na majestátní Dachstein. Zčásti je cesta lemována strmými skalami, zčásti lesem, míjíte také louku, která láká k odpočinku a koupání. Procházka je dlouhá něco málo přes 4 km, zabere vám hodinku a dá se zvládnout i s kočárkem nebo s malými dětmi.

Více o aktivitách v oblasti, včetně možnosti filtrovat si výběr podle obtížnosti a dalších kritérií, naleznete na této stránce.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.