Dovolená Bormio

Itálie Bormio, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Bormio je italské město v oblasti Lombardie. Leží v horní části údolí Valtellina na řece Adda v Alpách nedaleko státní hranice se Švýcarskem.

Bormio je známé především jako lyžařské středisko, kde jsou pravidelně pořádány závody Světového poháru v alpském lyžování. V letech 1985 a 2005 zde byla ve stejné disciplíně uspořádána i mistrovství světa. Kromě toho se zde nacházejí také horké termální prameny, daří se tu tedy i lázeňství.

Dovolená Bormio | © Alexey Kuznetsov | Dreamstime.com

Lyžování v Bormiu

Informaci o aktuálních sněhových podmínkách v Bormiu získáte na webu Bergfex.it.

Pro pokročilé vyznavače freestyle je v nadmořské výšce 2 225 metrů k dispozici i menší Snowpark Bormio. Obsluhuje ho lyžařský vlek Rocca Est.

Běžkaři si mohou užít až 48 km upravených běžeckých tratí jak pro klasický styl, tak pro bruslení. Stezka Bormio je připravena speciálně pro začátečníky a rekreační běžkaře, je velmi snadná. Obzvlášť krásná je pak stezka Valdidentro, která sice také nabízí nenáročné úseky pro začátečníky, ale celkově je pestrá a místy technicky náročná. Stezky v Santa Caterina Valfurva jsou potom velmi obtížné a jsou určeny pro zkušené běžkaře.

Sjezdovky

Lyžařský areál Bormio leží v nadmořské výšce 1 225-3 012 metrů a nabízí celkem 50 km sjezdovek. Převahu mají s celkovými 34 km červené tratě pro středně pokročilé sjezdaře. Pro začátečníky je upraveno celkem 14 km modrých tras a adrenalin si můžete zvednout na 2 km černých sjezdů.

Nejdelší sjezdovka je dlouhá 6 km. Na sjezdovce Pista Stelvio jsou pravidelně pořádány závody Světového poháru v alpském lyžování. Jedná se o jednu z nejnáročnějších sjezdovek na světě a v rámci závodů světového poháru taky o jednu z nejdelších.

Za nepříznivých sněhových podmínek lze zasněžit až 80 % svahů. Po západu slunce je možné lyžovat na 4 km dlouhé osvětlené trati.

Přesnou představu o všech možnostech sjezdování nabízí mapa areálu Bormio.

Lanovky

Nahoru milovníky zimních sportů za plného provozu vyváží dvě kabinové lanovky, pět sedačkových lanovek a čtyři vleky.

Informaci o stavu sjezdovek a provozu lanovek přinášejí webové stránky areálu Bormio.

Skipas

Veškeré informace o skipasech v Bormiu naleznete zde.

Skipas Bormio vám umožní lyžovat celkem na 110 km sjezdovek, čili nejen přímo v Bormiu, ale také v Santa Caterina a v San Colombano. Tyto tři lyžařské areály jsou propojeny skibusem, který je pro držitele skipasů zdarma.

Skipas si můžete zakoupit také online bez čekání ve frontě. Navíc čím dříve si ho zakoupíte, o to levněji ho pořídíte.

Turistika v Bormiu

Nad městem stojí zřícenina hradu Castello di San Pietro. První zmínky o něm pocházejí z doby před rokem 1200 a dobyt byl roku 1376, z čehož se již nikdy nevzpamatoval. Ke zbytkům věže se dostanete krátkým prudkým stoupáním. Odměnou je velkolepý výhled na Bormio. Těsně pod hradem je zřícenina kostela, který byl postaven po zničení hradu v 16. století, avšak začátkem 19. století vyhořel.

Nedaleko od Bormia pak leží národní park Stelvio s více než stovkou ledovců a nekonečnou řadou stezek pro pěší turisty s různou náročností. A po úspěšném výletu si můžete odpočinout v termálních lázních s 25 metrovým plaveckým bazénem a vnitřními i vnějšími termálními bazény s teplotou vody 38 až 41 °C, které se nachází v nově zrekonstruované budově v Bormiu.

Počasí v Bormiu

V Bormiu slunce nejvíce svítí v zimních měsících. Největší množství srážek je naopak na jaře a na začátku léta a potom v listopadu.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony od prosince do poloviny března vystoupají denní maxima nejvýše k 4 °C, v noci je kolem -5 °C, za mrazivých nocí až -16 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a v srpnu, to nejvyšší denní teploty dosahují hodnot mezi 21 a 26 °C, přes noc se ochladí průměrně na 11-12 °C. Letní dovolená může být v Bormiu pěkná i v září. Je méně srážek než v létě a teploty přes den šplhají k příjemným 17-23 °C, v noci už ale může být nad ránem i kolem 2 °C.

Zájezdy do Bormia

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy obvykle do dvou- až čtyřhvězdičkových hotelů a penzionů. Přijet můžete nejčastěji na týden, najdou se však i zájezdy jen na víkend nebo na prodloužený víkend. V ceně je obvykle snídaně nebo polopenze, několik zájezdů je i bez stravy.

Někdy bývá možné zvolit si zájezd i s autobusovou dopravou, ale obvykle je doprava vlastní. Z Prahy má nejkratší trasa délku 660 km a zdoláte ji osobním automobilem asi za 7 a půl hodiny. Při cestě z Brna musíte překonat téměř 800 km, což vám zabere asi 8 a půl hodiny.

Ubytování v Bormiu

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, v Bormiu máte asi dvě stovky možností, kde se ubytovat. Nad hotely převažují apartmány. Abyste získali dobrý poměr kvality a ceny, doporučujeme si pobyt rezervovat s dostatečným předstihem.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Baita Dei Pini, který má celkovou známku 8,9/10 z 958 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází jen kousek od historického centra Bormia a termálních lázní a nabízí pokoje s vlastním balkonem, koupelnou i minibarem. Lyžařské vleky jsou vzdáleny jen asi 350 m a k dispozici je navíc na požádání bezplatná doprava až k nim. V hotelu lze využít posilovnu, restauraci či bar. Na místě je možné bezplatně parkovat, domluvit si lze také letištní transfer. V ceně pobytu se podává vynikající snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.