Dovolená Barcelona

Španělsko Barcelona, Španělsko
Charakter oblasti: poznávací

Barcelona je druhým největším městem Španělska a hlavním městem Katalánska. Byla založena již Římany a rozkládá se na pobřeží Středozemního moře na severovýchodě země. Nachází se mezi ústími řek Llobregat a Besòs, na západě je ohraničena pohořím Serra de Collserola.

Barcelona je i město přístavní a zdejší přístav je jedním z nejdůležitějších ve Španělsku. Mezinárodní letiště Barcelona-El Prat leží asi 17 km jihozápadně od centra Barcelony, katalánská metropole je tedy velmi dobře dostupnou destinací. Turisty láká svou jedinečnou atmosférou kulturního evropského velkoměsta na pobřeží moře.

Dovolená Barcelona | © Dreamstime.com

Dovolená v Barceloně

Barcelona nabízí všechno – krásné pláže, historické památky, úžasnou architekturu, sportovní události, kulturní akce i bohatý noční život. Ve městě se nachází také několik míst, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Pláže v Barceloně

Celková délka městských pláží v Barceloně je 4,5 km. Jsou písečné a k dispozici je tu veškeré zázemí včetně stánků s občerstvením či půjčoven vodních sportů. Blízko centra města leží trojice nejstarších a nejnavštěvovanějších pláží Sant Sebastià, BarcelonetaSomorrostro. Nejoblíbenější je právě Barceloneta, k níž dojedete pohodlně z centra autobusem. Najdete zde toalety a sprchy, stánky, bary i půjčovnu lehátek. Vstup do vody se tu rychle svažuje. Na bezpečné koupání dohlížejí plavčíci.

Za přístavem Port Olímpic pak najdete další městské pláže Nova Icària, Bogatell, Mar BellaLlevant. Ty byly otevřeny až při příležitosti letních olympijských her v roce 1992 po demolici mnoha průmyslových budov na pobřeží.

Zajímavá místa a výlety v okolí Barcelony

Do dějin architektury se neoddělitelně zapsal katalánský architekt modernistických staveb Antoni Gaudí. V Barceloně najdete osm architektonických skvostů, které jsou zařazeny na seznam UNESCO, a všechny jsou podepsány právě Gaudím. Řeč je o parku Güell, paláci Güell, domech Casa Milà, Casa Vicens a Casa Batlló, kryptě a původní fasádě katedrály Sagrada Família a o kryptě v Colònii Güell.

Nejznámějším Gaudího dílem je bezpochyby chrám Sagrada Família, symbol města Barcelona a neobyčejné dílo, které dodnes není dokončeno. Gaudí se mu věnoval od roku 1882 až do své smrti v roce 1926 a jeho výstavba probíhá i nadále. Je totiž financována pouze z darů a ze vstupného, a práce proto postupují pomalu. Dokončení se plánuje na rok 2026, tedy na sté výročí Gaudího smrti.

V centru města potom můžete navštívit další Gaudího významné stavby, jako jsou domy Casa Milà, Casa VicensCasa Batlló nebo palác Güell. Krásné výhledy a odpočinek od městského ruchu nabídne park Güell, který Gaudí původně navrhl jako zahradní město. Stojí tu však nakonec jen dva domy, v nichž bydleli pouze zadavatel projektu a samotný architekt – tedy Eusebi Güell a Antoni Gaudí. V Gaudího domě nyní naleznete museum věnované tomuto význačnému Katalánci. V samotném parku se potom jeho osobitý styl projevuje i v těch nejmenších detailech.

K hlavním turistickým atrakcím Barcelony patří i vrchol Montjuïc, kde kromě zahrad a vyhlídek najdete také několik muzeí a především magickou fontánu, která po setmění nabízí překrásnou podívanou doplněnou světly a hudbou.

Nejen s dětmi můžete vyrazit do barcelonského Aquària nedaleko přístavu a pláží. Obdivovat tu můžete žraloky, chobotnice a další podmořské živočichy, pobaví vás i tučňáci.

Počasí v Barceloně

Barcelona má středomořské klima s horkými léty a mírnými zimami. Vzhledem k velké hustotě obydlení je silně ovlivněna efektem městského tepelného ostrova. Teploty nezastavěných a zastavěných oblastí se tak v průběhu roku mohou lišit až o 2 °C.

Kdy jet do Barcelony

Nejtepleji je v katalánské metropoli v období letních prázdnin. Denní průměrná maxima v tomto období dosahují 30 °C, v noci se o 10 stupňů ochladí. Letní sezóna však v Barceloně trvá prakticky od května do října, a pokud dorazíte mimo hlavní prázdninové měsíce, potkáte minimálně na plážích o něco méně lidí.

Jaro a podzim jsou potom poměrně deštivé. Zima je mírná s denními maximálními teplotami kolem 14 °C. Vzhledem k blízkosti teplého moře a přítomnosti městského tepelného ostrova jsou mrazy ve městě velmi vzácné, stejně jako sníh.

Teplota moře v Barceloně

Už v červnu má moře obvykle více než 20 °C a teplotu nad 20 °C si udrží zpravidla až do října. V období od července do září mívá voda teplotu mezi 23 a 26 °C, vrchol bývá v srpnu.

Na vývoj teploty moře u břehů Barcelony se můžete podívat na webu SeaTemperature.org.

Zájezdy do Barcelony

Cestovní kanceláře nabízejí obvykle týdenní zájezdy do zpravidla tříhvězdičkových hotelů, vybírat však můžete z vyšší i nižší kategorie ubytování. Nejčastěji jde o pobyt bez stravy, případně se snídaní. V nabídce jsou jak hotely v blízkosti pláže, tak i ty, co stojí poblíž historického centra města. Záleží, jakým směrem se bude váš pobyt ubírat.

Doprava je zpravidla letecká, cestovní kanceláře nabízejí odlety obvykle z Prahy nebo z Vídně. Délka letu z Prahy se pohybuje okolo 2 hodin 30 minut.

Ubytování v Barceloně

Chystáte-li se do Barcelony na vlastní pěst, z široké škály hotelů si jistě vyberete. Pro rodiny s dětmi bude výhodnější ubytování v apartmánech. Nenároční cestovatelé ocení některý z dobře hodnocených hostelů. Letenky si můžete jednoduše vyhledat prostřednictvím Pelikán.cz, nejvýhodnější je vždy zakoupit letenky přímo na webu letecké společnosti.

Apartmány v Barceloně

Chcete-li se ubytovat v blízkosti moře, doporučujeme apartmány Lugaris Rambla, které se nacházejí jen 400 m od pláže. Na Bookingu si vysloužily celkovou známku 8,6/10 z 373 hodnocení. Apartmány jsou klimatizované, mají balkon s výhledem na město a vybavenou kuchyň i vlastní koupelnu. Hosté mohou využívat půjčovnu aut nebo kol, za příplatek lze zajistit dopravu na letiště. Na místě je k dispozici soukromé parkoviště. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, si velmi pochvalovali umístění apartmánů a okolní lokalitu.

Hotely v Barceloně

Z široké nabídky hotelů, které máte k dispozici v Barceloně a jejím okolí, můžeme doporučit tříhvězdičkový Tres Torres  z řetězce Atiram Hotels. Na Bookingu získal celkovou známku 8,3/10 z 1 177 hodnocení. Nachází se v barcelonské čtvrti Sarria a stojí pouhých 350 metrů od stanice metra Tres Torres, odkud dojedete na náměstí Plaza Catalunya a třídu Las Ramblas za 15 minut. Pokoje jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu. K dispozici je 24hodinová recepce, úschovna zavazadel, restaurace, bar i soukromé parkování. Každé ráno se podává snídaně. Přijet můžete i s domácím mazlíčkem.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Barcelona


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.