Dovolená Bali

Indonésie Bali, Indonésie
Charakter oblasti: země

Indonéský ostrov Bali je tím nejzápadnějším v souostroví Malé Sundy. Hlavním a zároveň největším městem na ostrově je Denpasar, který se nachází v jeho jižní části. Žije v něm zhruba půl milionu obyvatel, a tak je i nejlidnatějším městem Malých Sund.

Od 80. let minulého století se na Bali značně rozšířil turismus a k dnešnímu dni se stal dokonce nejnavštěvovanější indonéskou destinací. K jeho popularitě přispěl i světový bestseller od Elizabeth Gilbertové Jíst, meditovat, milovat, podle něhož vznikl také film s Julií Robertsovou v hlavní roli. V březnu 2017 i v lednu 2021 označil TripAdvisor Bali v ocenění Traveller’s Choice za nejlepší světovou destinaci.

Dovolená Bali | © Simon Hack | Dreamstime.com

Dovolená na Bali

Turistický průmysl se soustřeďuje především na jihu, významný je však i v ostatních částech ostrova. Hlavními turistickými lokalitami jsou město Kuta se stejnojmennou pláží a jeho okrajová předměstí LegianSeminyak, která kdysi bývala samostatnými městečky. Popularitě se stále těší i město Sanur na východním pobřeží, jež bylo v dřívějších letech jediným turistickým centrem ostrova.

Díky knize a filmu Jíst, meditovat, milovat se do centra pozornosti dostal také Ubud nacházející se blízko středu ostrova. Turisté navštěvují rádi také Jimbaran či novější zástavby Nusa DuaPecatu jižně od mezinárodního letiště Ngurah Rai.

Pláže na Bali

Pláže na jihu mají většinou bílý písek, zatímco na severu a západě je písek černý. Ostrov je obklopen korálovými útesy a okolní vody se vyznačují velmi pestrým podmořským životem, což sem přitahuje milovníky potápění. Stejně tak na místní pláže míří surfaři, kteří touží chytit ty nejlepší vlny. Na ně narazíte především v jižní části ostrova.

Na jihu Bali se nachází hned několik vyhlášených pláží. Nejznámější je Kuta Beach, kterou tvoří 6 km dlouhý pás zlatého písku. Obvykle jsou zde velké vlny, takže je vhodná spíše pro surfování než pro plavání. Najdete tu prodejce s občerstvením i toalety, v blízkosti jsou také surfařské školy, kde se věnují i úplným začátečníkům.

Klidné moře a perfektní podmínky pro potápění a šnorchlování si užijte na pláži Amed v severovýchodní části ostrova. Pláž je tvořená černým pískem a kamínky, takže se docela hodí mít s sebou boty do vody, ale jinak tu zažijete překrásné západy slunce a také si tu můžete vychutnávat výhled na majestátní horu Agung.

Zajímavá místa a výlety na Bali

Z Bali pochází zavlažovací systém Subak, který je od roku 2012 na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o důmyslný systém kanálů, tunelů, stavidel, hrázek i jiných prvků, který se využívá pro pěstování rýže na terasovitých polích. Jeho historie sahá až do 9. století. Pod UNESCO v rámci Subaku spadá 5 lokalit: kulturní krajina okolo Catur Angga Batukaru, kulturní krajina okolo Pekerisan Watershed, jezero Batur v kráteru sopky Batur, vodní chrám Pura Ulun Danu Batur, vodní chrám Pura Taman Ayun.

Turisty láká také město Ubud s opičím lesem Monkey Forest, palácem, trhem s řemeslným uměním a nedaleká rýžová pole Tegalalang. Do opičího lesa se vypravte nejlépe hned brzy ráno, vyhnete se tak davům ostatních návštěvníků. A také opice jsou po ránu přátelštější.

Jste-li zdatní a máte dobrodružnou povahu, můžete za doprovodu některého z místních průvodců zdolat nejvyšší bod ostrova, kterým je aktivní vulkán Agung, jenž ční do výšky 3 031 metrů nad mořem. Výpravy na vrchol sopky se pořádají především za jedinečným východem slunce.

Počasí na Bali

Bali se nachází pouhých 8 stupňů jižně od rovníku, a tak má po celý rok podobné klima. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 30 °C a vlhkost kolem 85 %. Západní monzun působí na Bali přibližně od října do dubna a přináší s sebou období dešťů, velké srážky lze očekávat hlavně od prosince do března. Od května do října je potom vystřídá období sucha.

Přes den bývá na pobřeží mezi 28 až 33 °C, v noci se ochladí jen mírně, a to na 21 až 26 °C. Je ovšem třeba počítat s tím, že s rostoucí nadmořskou výškou se teploty významně snižují.

Kdy jet na Bali

Nejlepším časem pro dovolenou na Bali bývá květen. Ostrov je po období dešťů krásně zelený a teploty jsou příjemně osvěžující.

Teplota moře na Bali

Severní břehy Bali omývá Jávské moře, jižní pak Indický oceán. Teplota vody se během celého roku pohybuje mezi 26 a 30 °C.

Zájezdy na Bali

Cestovní kanceláře pořádají na Bali celou řadu zájezdů. Obvyklá délka je buď 8 dní a 6 nocí, nebo 11 dní a 8 nocí, případně 12 dní a 9 nocí. Ubytování bývá zajištěno v tříhvězdičkových až pětihvězdičkových hotelích se snídaní.

Na zájezd můžete odletět zpravidla z Prahy, Vídně nebo Budapešti. Let trvá od 18 do 24 hodin podle přestupů, obvykle budete cestovat přes Tchaj-pej nebo Dauhá.

Mezinárodní balijské letiště Ngurah Rai se nachází na pevninské šíji na jihu ostrova, leží necelé 3 km od letoviska Kuta a poměrně blízko je to i do hlavního města Denpasar. Nebudete-li mít zajištěný transfer od cestovní kanceláře, pro přepravu z letiště do hotelu doporučujeme světle modrá auta oficiální taxislužby Blue Bird.

Ubytování na Bali

Toužíte-li raději cestovat po vlastní ose, letenky si můžete vyhledat třeba na webu Pelikán.cz. Za nejvýhodnější ceny je pak zakoupíte přímo na internetových stránkách vybrané letecké společnosti. Bydlení si snadno rezervujete na Bookingu. Na Bali je nejčastější možností pronájem celého ubytování nebo pokoje v penzionu či soukromém hotelu.

Doporučit můžeme Bubu Racok Homestay s celkovou známkou 9,4/10 z 253 hodnocení. Tento soukromý penzionek se nachází přímo na pláži Amed. Všechny pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a některé i terasu nebo balkon s výhledem na moře či na horu Agung. Snídaně jsou v ceně pobytu a je možné domluvit si také letištní transfer. Rovněž vám zde mohou zapůjčit auto nebo jízdní kolo.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Bali


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.