Dovolená Antalya

Turecko Antalya, Turecko
Charakter oblasti: moře

Přístavní město nacházející se na tureckém pobřeží Středozemního moře bylo založeno už ve 2. století před naším letopočtem, tehdy se ovšem jednalo o řeckou provincii. Největší rozkvět zaznamenala Antalya za císaře Hadriána, který zde nechal vybudovat honosné paláce a chrámy.

Pod osmanskou nadvládu se Antalya dostala natrvalo až v roce 1426. Dnes je toto město hlavním centrem Turecké riviéry, kam každoročně míří davy turistů.

Dovolená Antalya | © Xantana | Dreamstime.com

Dovolená v Antalyi

Rušné město Antalya láká turisty toužící po odpočinku svými plážemi, slunečným podnebím, teploučkým mořem i historickými památkami. Velký přístav a mezinárodní letiště ještě umocňují dostupnost a atraktivitu tohoto města, které vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou.

Pláže v Antalyi

Pokud nebudete využívat soukromou hotelovou pláž, jsou vám přímo v Antalyi k dispozici opravdu pěkné veřejné pláže.

Písečná pláž Lara je díky čistotě vody pravidelně oceňována modrou vlajkou. Na této dlouhé pláži najdete lehátka se slunečníky, která si můžete pronajmout, všude jsou převlékací kabinky, sprchy, toalety, jsou zde i místa, kde můžete grilovat a užívat si západ slunce.

Druhou překrásnou pláží je Konyaalti. Tvořená je drobnými oblázky, k dispozici jsou lehátka, sprchy a šatny i plážové kavárny. Pláž je velmi dlouhá a široká, takže si na ní určitě dokážete najít i trošku soukromí.  

Zajímavá místa a výlety v okolí Antalye

Samotná Antalya má mnoho míst, která byste neměli při svých toulkách městem vynechat. Určitě se zajděte podívat na Hadriánovu bránu, Hodinovou věž, tzv. flétnový minaret a také na mešitu Tekeli Mehmeta Paši. Na večerní romantickou procházku je potom ideální Starý přístav.

Na samém okraji Antalye můžete navštívit park s vodopády na řece Düden. Řeka tu ústí ze skalnatého výběžku přímo do Středozemního moře a vytváří tak působivé scenerie.

Jednou z nejúžasnějších přírodních lokalit v blízkosti Antalye je ovšem Pamukkale. Sněhobílá kaskádovitě uspořádaná travertinová jezírka jsou společně s pozůstatky lázeňského města Hierapolis právem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Po zaplacení vstupného lze prozkoumat celý areál, můžete se brouzdat jezírky i obdivovat starověkou architekturu lázní, kde se prý Kleopatra zasnoubila s Markem Antoniem.

Počasí v Antalyi

Podnebí, které panuje v Antalyi, slibuje vždy dlouhou sezónu. Za sluníčkem a mořem sem můžete dorazit v podstatě kdykoli od května do poloviny října.

Kdy jet do Antalye

Od června do září v Antalyi téměř vůbec neprší. V prázdninových měsících vystoupají denní maximální teploty průměrně k 37 °C, mohou se však vyšplhat i přes 40 °C. Ani v noci teplota obvykle neklesá pod 22 °C.

Příjemná dovolená vás čeká v květnu či červnu, kdy se průměrná denní maxima pohybují mezi 28 a 34 °C a v noci můžete očekávat 16 až 19 °C. Podobné teploty panují v Antalyi i v září a říjnu.

Teplota moře v Antalyi

Na dovolené v Antalyi je nejlepší právě teplota moře. To se v období letních prázdnin vyhřeje skoro až na 29 °C. Hranici 20 °C překročí obvykle už v květnu a vydrží nad ní až do listopadu. V červnu už má voda okolo 25 °C, v červenci až 27 °C, v srpnu atakuje hodnoty těsně pod 29 °C, v září má pořád téměř 27 °C a v říjnu se drží ještě blízko 24 °C.

Na vývoj teploty moře u břehů Antalye se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Antalye

U cestovních kanceláří si můžete vybrat z širokého seznamu zájezdů. Běžně lze do Antalye vyrazit na týden, výjimkou však nejsou ani delší zájezdy. Ubytovaní jste obvykle v pětihvězdičkovém hotelu či rezortu s all inclusive. Součástí hotelových komplexů bývá soukromá pláž s plážovým barem, k dispozici jsou hostům bazény, hřiště, restaurace a kavárny, často i wellness a obchůdky. Hotely obvykle pořádají také animační programy pro děti i dospělé.

Létá se z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic, Karlových Varů, Českých Budějovic i z Vídně. Let trvá zpravidla 2 a půl až 3 hodiny. Potom následuje transfer do vybraného hotelu.

Ubytování v Antalyi

Pobyt v této oblíbené dovolenkové destinaci si můžete zabezpečit i sami. Dobrý poměr kvality a ceny poskytuje hlavně ubytování v apartmánech a studiích.

Apartmány v Antalyi

Jen 250 m od oblíbené pláže Konyaalti se nacházejí Meyde Boutique Suites, které na Bookingu získaly celkovou známku 8,5/10 z 587 hodnocení. Klimatizovaná studia a apartmány mají vlastní koupelnu i kuchyňku. Hostům je k dispozici zahrada a venkovní bazén, recepce funguje nepřetržitě. Volitelně je možné přiobjednat též snídaně. Hosté, kteří zde strávili svou dovolenou, byli nadšení z lokality, v níž se ubytování nachází.

Hotely v Antalyi

Vynikající poměr kvality a ceny nabízí Luna Hotel Kaleiçi, který se nachází jen 300 m od pláže a zároveň pouze půl kilometru od Hadriánovy brány, přístavu a dalších památek. Hosté udělily tomuto hotelu na Bookingu celkovou známku 8,7/10 ze 427 hodnocení. Pokoje jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu. Pro ubytované je k dispozici nepřetržitě otevřená recepce, relaxovat mohou v zahradě a posedět u dobrého jídla a pití je možné v hotelové restauraci či baru. V ceně pobytu se každé ráno podává snídaně.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Antalya


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.