Dovolená Alta Pusteria

Itálie Alta Pusteria, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Většina alpského Pusterského údolí se rozkládá v Jižním Tyrolsku v Itálii, částečně však zasahuje i do Východního Tyrolska v Rakousku. Dnešní hranice mezi Itálií a Rakouskem v Pustertalu byla stanovena až v důsledku první světové války, kdy v roce 1920 vstoupila v platnost Saint-Germainská smlouva.

Oblast tak má svůj specifický charakter a atmosféru. Z České republiky je výborně dostupná, a tak je oblíbeným cílem zimních i letních dovolených.

Dovolená Alta Pusteria | © Irina Sen | Dreamstime.com

Lyžování v Alta Pusteria

Aktuální sněhové zpravodajství přináší web Bergfex.it.

Oblast je absolutním rájem pro běžkaře. Přes 200 km tratí upravených jak pro klasický styl, tak pro bruslení zaručuje pestrost a snadno si díky tomu vyberete obtížnost podle svých dovedností. Přes 30 km stop navíc vede vysoko v horách, kde se otevírají překrásné výhledy na Dolomity, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Nejvýznamnějším lyžařským areálem v Alta Pusteria je Tre Cime Dolomiti/Drei Zinnen Dolomiten, v němž můžete lyžovat na pěti propojených vrcholech.

Sjezdovky

V Tre Cime Dolomiti na vás v nadmořské výšce 1 103-2 225 metrů čeká dohromady 115 km sjezdovek. Zhruba 53 km tvoří modré tratě pro začínající lyžaře, 50 km mají červené sjezdy pro pokročilé asi 12 km je označeno černě.

Ucelenou představu o možnostech sjezdování nabízí mapa areálu.

Lanovky

Za plného provozu vozí lyžaře a snowboardisty vzhůru celkem 6 kabinových a 6 sedačkových lanovek a 18 vleků.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Pokud si koupíte permanentky online alespoň 2 dny předem, získáte na ně slevu.

Středisko patří do komplexu Dolomiti Superski, jestliže je vám tedy 115 km sjezdovek málo, můžete si s odpovídajícím skipasem užít zábavu až na 1 200 km tratí.

Turistika v Alta Pusteria

V létě lákají krásné hory k pěší turistice, horolezectví a cyklistice. Propracovaná síť turistických stezek myslí jak na vysokohorské nadšence, tak na rodiny s dětmi.

Oblíbeným výletními cíli jsou přírodní parky Tre Cime, Sextenské Dolomity a také Fanes-Sennes-Braies s malebným jezerem Lago di Braies.

Počasí v Alta Pusteria

Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, přesto je její podnebí hlavně kvůli výškovým rozdílům různorodé. V horách je počasí méně předvídatelné a je samozřejmě chladnější. Setkáme se tu také s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony od prosince do poloviny března počítejte s nejvyššími denními teplotami okolo 2 až 3 °C, je-li hodně teplo, tak se můžete těšit až na 7 °C. V noci bývá průměrně -4 až -6 °C, teploty však mohou klesnout až k -16 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to denní maxima vystoupají na 20 až 26 °C. V noci je potom okolo 11 °C, ale nenechte se zaskočit i nočními teplotami jen okolo 4 °C.

Zájezdy do Alta Pusteria

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Alta Pusteria nejčastěji na 5 nebo na 8 dní. Obvykle jde o apartmány a stravu si zabezpečujete sami.

Stejně tak je to i s dopravou. Po silnici má nejrychlejší trasa z Prahy délku cca 690 km a zdolat ji osobním automobilem vám zabere zhruba 7 a půl hodiny. Z Brna je to asi 650 km a okolo 7 hodin jízdy.

Ubytování v Alta Pusteria

Pobyt si můžete naplánovat i sami. V Alta Pusteria najdete několik stovek možností, kde se ubytovat. Nad hotely tu převažuje nabídka apartmánů. Chcete-li bydlet blízko vleků, je prozíravé si pobyt rezervovat s dostatečným předstihem.

Bezkonkurenční poměr kvality a ceny poskytuje penzion Marerhof, který má na Bookingu celkovou známku 9,4/10 z 88 hodnocení. Nachází se v obci Dobbiaco (Toblach), která leží asi 3 km od vleků. Je možné sem přijet i s domácím mazlíčkem. Pokoje mají vlastní koupelnu a některé i balkon s překrásným výhledem. Ubytování můžete využít i bez stravy, ale doporučujeme si připlatit za vynikající snídaně. Své vozidlo můžete nechat bezplatně na soukromém parkovišti.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.