Dovolená Abruzzo

Itálie Abruzzo, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Abruzzo je region ve střední Itálii. Na více než polovině jeho území se rozkládá pohoří Apeniny. Směrem k pobřeží Jaderského moře pak přechází hory ve vrchovinu a kopcovitou krajinu známou pěstováním vinné révy a oliv.

V regionu se nachází i tři národní parky a několik přírodních rezervací. Hlavním městem je L’Aquila.

Dovolená Abruzzo | © Ilviaggiatore | Dreamstime.com

Lyžování v Abruzzu

Pro milovníky zimních sportů tu celkem dvě desítky lyžařských středisek nabízí okolo 370 kilometrů sjezdovek. Abruzzo má i špičková lyžařská střediska, v nichž jezdily i takové hvězdy jako Alberto Tomba či Deborah Compagnoni. Na sjezdovkách Roccaraso, Pescocostanzo a Rivisondoli se v letech 2005 a 2006 konalo finále Evropského poháru v alpském lyžování.

Pod vrcholem Gran Sasso d’Italia objevíte nejjižněji položený evropský ledovec Ghiacciaio del Calderone. K nejoblíbenějším lyžařským resortům v Abruzzu patří Roccaraso, Campo Felice či Campo Imperatore. Na své si přijdou i běžkaři, perfektně upravené běžecké tratě křižují celé údolí Apenin.

Turistika v Abruzzu

Na východě území jsou horská střediska vystřídána plážemi Jaderského moře. Nížinu na pobřeží však tvoří pouze úzký pás. Na severu kraje jsou písčité pláže, na jihu oblázkové. Za plážemi pravidelně oceňovanými modrou vlajkou můžete vyrazit třeba do města Vasto.

Kromě opalování a koupání ve vlnách se můžete vydat na výlet do jednoho ze tří národních parků: Abruzzo, Lazio a Molise či Majella nebo Gran Sasso e Monti della Laga. Užijete si v nich klid a krásu nedotčené přírody. Vedou zde stovky kilometrů tras pro pěší a cyklisty, které vás zavedou k malebným horským scenériím, do vyšších nadmořských výšek i k průzračným jezerům.

Hlavní město regionu L’Aquila leží ve vnitrozemí nedaleko národního parku Gran Sasso. V roce 2009 bylo město zasaženo ničivým zemětřesením a jeho známky jsou v ulicích dodnes patrné. Při procházkách L’Aquilou navštivte zdejší hrad, kostel Santa Maria di Collemaggio, kostel San Bernardino nebo kostel Santa Maria del Suffragio.

Počasí v Abruzzu

Abruzzské podnebí ovlivňuje masiv apeninského pohoří. Zdejší klima se tak rozděluje na typické středomořské podnebí, kdy teploty pozvolna klesají s rostoucí nadmořskou výškou, a podnebí vysokohorského pásu, v němž počasí není tak čitelné a v zimě mohou přijít i mrazy okolo -20 °C.

Nejlepší období k návštěvě

Kupříkladu v Roccarassu je v zimní sezoně od prosince do poloviny března přes den okolo 6 °C, v noci klesají teploty pod nulu, je-li chladno, tak k -8 °C. V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to denní maxima vystoupají na 25 až 31 °C. V noci je průměrně 13 °C.

V abruzzském hlavním městě L’Aquile se i v zimní sezoně pohybují teploty převážně nad bodem mrazu, přes den bývá okolo 9 °C, v noci okolo 3 °C. V létě je během dne 27 až 34 °C a v noci průměrně 17 °C.

Zájezdy do Abruzza

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do tříhvězdičkových hotelů. Vyrazit můžete obvykle na 4 až 8 dní. V ceně pobytu bývá i plná penze, nebo můžete zvolit zájezd bez stravy.

Doprava je zpravidla vlastní. Nejkratší trasa pro osobní automobil měří z Prahy 1 340 km a urazit se dá za 13 hodin. Z Brna je to po silnici asi 1 265 km, což zdoláte asi za 12 hodin.

Ubytování v Abruzzu

Ubytování v Abruzzu si samozřejmě můžete zabezpečit i sami. Nad hotely převažuje nabídka apartmánů a rodinných penzionů.

Doporučit můžeme Hotel Tiffany’s, který má na Bookingu celkovou známku 8,0/10 ze 116 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází cca 150 m od centra města Roccaraso, z něhož je to asi 4 km k velkému skiareálu Alto Sangro. Dvoulůžkové i rodinné pokoje mají vlastní koupelnu a výhled na hory. Hostům je k dispozici vyhřívaná lyžárna, bar i soukromé parkoviště. Snídaně se podává v ceně pobytu.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.