Jak připravit zahradu na jaro

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak připravit zahradu na jaro

    Jak připravit zeleninové záhony na jaro

    Jak připravit zahradu na jaroJarní příprava zeleninových záhonů začíná už během února, kdy využíváme sněhu a na záhony sypeme vápno. Jak sníh postupně klesá, pomáhá vápnu se dostat do mokré půdy. Jakmile sníh odejde, ještě rozhodíme dusíkaté vápno, které pomáhá bojovat proti plevelům. A také hnojí.

    Ale s množstvím dusíkatého vápna to nepřeháníme. Také ho nesypeme tam, kde chceme hned brzy zjara vysít nebo vysadit teplotně odolnou zeleninu. Vápno by totiž ještě nemuselo být dostatečně zreagované a pěstování by nám zhatilo.

    Jakmile záhony oschnou dost na to, aby se do nich dalo vstoupit a hrábnout, srovnáme hroudy od podzimního rytí. A tam, kde byla zimní zelenina, co jsme nechávala celou zimu na záhonech, ji nejdříve sklidíme, pak záhon zryjeme.

    Můžeme na něj vysít zelené hnojení a použít jej až později pro později pro pozdější druhy zeleniny. Zelené hnojení mezitím vzroste, my ho posekáme, zaryjeme a půda bude dobře připravená na další úrodu. Jen musíme za účelem hnojení vysívat rostliny z jiných rodů, než jsou ty, které jsme tu pěstovali loni a budeme pěstovat letos. K zelenému hnojení se dobře hodí i starší semínka zeleniny, pro která už nemáme využití. Čerstvě vzešlé rostlinky pak zaryjeme.

    Do uhrábnutých záhonů začneme postupně vysívat a vysazovat otužilou zeleninu. A rozhodně neuděláme chybu, když oseté nebo osázené záhony překryjeme netkanou bílou textilií. Záhony můžeme také obhrábnout, tedy udělat okolo nich malý ochranný val, který až k rostlinkám nepustí případný jarní mrazík. A pokud jsou mrazíky hlášeny, večer záhony se vzešlou zeleninou nebo se sadbou důkladně prolijeme, aby odpařující se voda minimalizovala přístup mrazivého vzduchu k rostlinkám.

  2. Jak připravit okrasné záhony na jaro

    Okrasné záhony jsme přes zimu nechali jakoby zanedbané. Nic jsme nestříhali, neupravovali, pouze jsme případně svázali trávy a jiné vyšší porosty. Proč? Aby nemrzly kořínky a aby trvalky ve zdraví přečkaly i ten největší mráz. Čas na úklid a omlazení veškerého porostu je až na jaře.

    Takže všechny trvalky ostříháme, včetně okrasných trav. Záhony okopeme, nakypříme, vyplejeme zarostlá místa. A dáváme pozor na cibulky, abychom si je nevykopli. Pokud něco přece jen přes zimu vymrzlo nebo uhnilo, vyryjeme to. Ale pozor, některé trvalky se na jaře tváří jako zcela mrtvé, ale později obrazí a jsou zcela fit. Takže s likvidací nespěcháme a nejdříve si ověříme, zda je rostlinka opravdu uhynulá.

  3. Jak připravit skleník na jaro

    Jak připravit zahradu na jaroSkleník je nutné mít buď již od podzimu, nebo od konce zimy vymytý. Pokud necháváme původní zeminu, je dobré ji během zimy prosypat dusíkatým vápnem nebo i klasicky vyvápnit (podle složení půdy). Na jaře začneme tím, že skleník vysíříme. A pokud jsme měli zeminu na zimu vyvezenou ven, přivezeme sem novou, již předem prohnojenou a ošetřenou dusíkatým vápnem.

    Skleník je potřeba také prohlédnout, zda nepotřebuje nějakou údržbu. Tu děláme pokud možno ještě před navezením zeminy. Poté si neopomeneme naplánovat, jak budeme vysazovat zeleninu, kterou pěstujeme celé léto (okurka, paprika, lilek, rajče atd.).

    Jarní zeleninu pak sejeme nebo sadíme do míst, kde letní zelenina nebude (do mezer). Sazeničky paprik a další letní zeleniny totiž budeme sadit dřív, než sklidíme jarní výsevy a výsadbu. Výjimky tvoří jen výsevy na jarní sadbu do záhonů, u těch vše stihneme.

  4. Jak připravit ovocné stromy a keře na jaro

    I ovocné stromy a keře chtějí jarní přípravu. Kmeny ovocných stromů co nejdříve zjara, nejlépe ještě v zimě za bezmrazých dní natíráme vápenným mlékem. Tím jednak desinfikujeme borku a jednak bráníme sluníčku, aby příliš náhle a brzy ohřívalo kmen stromu. To má za následek brzké probuzení stromu, který by při příchodu pozdějších mrazíků dost utrpěl.

    Dále je potřeba ostříhat ovocné keře (s výjimkou jednou plodících malin a ostružin). Jarní řez totiž podporuje kvetení, kdežto ten podzimní podporuje růst nových výhonů. Pokud tedy máte na keřích výhonů málo, řežte na podzim. Pokud se chcete zaměřit na plody, řežte až na jaře, před vypučením pupenů.

    Jarní řez se týká i jádrovin. Mladé stromky, u kterých chceme, aby rostly, řežeme ještě v zimě, za bezmrazých dnů. Ale starší stromy, u kterých nám jde zejména o plody, řežeme třeba až v dubnu. Tedy co nejpozději. Tím nepodpoříme nové výhony, ale květy a plody.

    I jahody stříháme až na jaře. Sundáme z nich chvojí nebo bílou textilii a ostříháme je. Sundáme všechny listy, jahody pak krásně obrazí. A pozor, peckoviny řežeme až později, nejlépe až po odkvětu, až je teplo. Vyhneme se tak klejotokovým infekcím. Ořechy řežeme samozřejmě až v létě.

    Jakmile je řez hotov, pohnojíme vše jarním hnojením, tedy hnojivem s vysokým obsahem dusíku. A povápníme, je-li potřeba. Pod stromy hnojivo zarýváme. Anebo vyryjeme několik děr a do nich nalijeme hnojení tekuté. Pod stromy stále udržujeme odplevelený kruh, do kterého hnojení aplikujeme. Pokud bychom hnojení jen rozsypali, nemuselo by se dostat ke kořenům stromu, ale jen ke kořenům okolní trávy.

    Případně ještě opravíme vyvázání, které je často nutné třeba u angreštů, borůvek nebo rybízů. Záhony s ostružinami nebo malinami jen okopeme, vyvápníme a prohnojíme.

  5. Jak připravit okrasné dřeviny na jaro

    Jak připravit zahradu na jaroOkrasné dřeviny rozvážeme, pokud jsme je svázali proti nánosům sněhu. Dále sundáme případné krytí, uděláme řez – je-li potřeba, a pokud to typ stromku snese hned na jaře. Pak pod stromkem důkladně okopeme a pohnojíme jarním dusíkatým hnojivem. Došlo-li během zimy k nějakým poškozením na kůře, zamažeme ho sadařským voskem nebo balzámem.

  6. Jak připravit trávník na jaro

    I trávník nám dá na jaře spoustu práce. Začneme tím, že ho provzdušníme, nejlépe dvakrát. Tedy jednou ve vertikálním a jednou v horizontálním směru. Vše sebereme. Pak hned aplikujeme postřik ze zelené skalice, který trávník pohnojí a mech zabije. Po několika dnech posypeme trávníkovým hnojivem, případně i vápnem.

    Je-li trávní okrasný, sekáme ho co nejdříve – a bez koše. Tím ha zamulčujeme a dodáme mu živiny i ochranu. Sekání opakujeme každých 4 – 5 dní, podle intenzity růstu trávy. Pokud je trávník určen na seno, dále se o něj nestaráme. Postřik zelenou skalicí můžeme na trávníku zopakovat po sekání, ale v tom případě sekáme se sběrným košem. Trávník určený na seno můžeme zastříknout zelenou skalicí, jakmile seno sklidíme. Díky tomu si založíme na bohatší otavu.

  7. Jak připravit skalku na jaro

    Jak připravit zahradu na jaroSkalka potřebuje podobnou údržbu jako okrasné záhony. Jen na ní není tolik volného místa, proto budeme více stříhat a méně plít a okopávat. Ale i tak potřebuje půda na skalce provzdušnění a mírné prohnojení dusíkatým hnojivem. Vyplejeme zarostlá místa a dáváme pozor na cibulky, abychom si je nevykopli.

    Odstraníme případné uhynulé rostliny a můžeme hned v dubnu sadit i nové.

  8. Jak připravit letněné pokojovky na jaro

    Pokojovky, které chceme letnit, začneme zvykat na jarní sluníčko. Nejdříve je ale přesadíme, prohnojíme dusíkatým hnojivem a dáme na světlejší místo. Tím je probudíme k novému životu. Jakmile zakoření, začneme je přes den vynášet ven na sluníčko. Kde je to nutné, uděláme i jarní řez (avokádo, fíkus, bobkový list atd.).

    Na noc letnění pokojovky buď necháváme na balkoně či terase, když jsou teploty nad pěti stupni, nebo je raději ještě šoupneme za dveře, aby nenachladly. Teprve až se noční teploty ustálí nad pěti nebo i deseti stupni, ponecháme je venku nepřetržitě. Zvykání si na sluníčko musí být postupné. Kdybychom pokojovky vystavili sluníčku až najednou v květnu, po zmrzlých, mohou již silné květnové sluneční paprsky naše pokojovky nepříjemně poškodit.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak připravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás