Jak funguje Bitcoin

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak funguje Bitcoin

    Historie Bitcoinu

    Bitcin byl navržen jistým Satoshim Nakamotem.

    Zajímavé je, že dodnes je jeho identita skryta a neví se, zda se jednalo o jedince nebo o nějakou skupinu lidí. Záměrem bylo stvořit měnu, která nebude závislá, ale především elektronicky přenosná – tím pádem rychlá.

    A s nízkými transakčními náklady.

  2. Co to je Bitcoin

    Nevíte, co si pod tím názvem představit? Vysvětlíme! Když bychom si měli definovat Bitcoin, pravděpodobně bychom o něm mohli říct pár vlastností, které ho dobře popisují.

    • Není podřízen žádné autoritě. Nepodléhá ani té státní, ani žádné jiné soukromé. Tudíž nebezpečí podvodu, korupce nebo znárodnění státem je značně omezeno.
    • Sytém, na kterém je postaven Bitcoin je trvalý. Co to znamená? I kdyby byla zničena většina všech počítačů na světě, postačí jeden jediný, na kterém bude kopie od kteréhokoliv člena bitcoinové komunity. A Bitcoin bude tak fungovat dál.
    • Abyste mohli poslat Bitcoin na druhou stranu zeměkoule, nepotřebujete k tomu žádného prostředníka, jako tomu je u bankovních institucí (ty využívají svě tzv. „korespondenční banky“).
    • A rozhodně je celá transakce nepoměrně rychlejší. Převod mezi tuzemskými bankami trvá klidně i den, mezi zahraničními bankami dokonce několik dní, někdy i týdnů. V případě převodu Bitcoinu to trvá zhruba jako odeslání mailu. Ověření, že se vše podařilo tak, jak mělo, dostanete pak každých 10 minut.
    • Bitcoin se úplně dobře nedá falšovat. Je prostě pravý z podstaty svého fungování. Nemusíte tedy běhat za žádným odhadcem, zlatníkem ani bankéřem, abyste si otestovali pravost. K tomu všemu je celá Bitcoinová síť zajištěna kryptografií (šifrováním), které je v celém doposud známém vesmíru neprolomitelné!
    • Bitcoinová měna je anonymní. O vaší transakci sice ví celá bitcoinová sít, ale nepodepisujete ji svým jménem. Identifikace probíhá pouze pod číslem účtu (má 34 znaků). Je to tedy něco jako “1sd2co5df352aFlKtGMb8SFs7d987 zaplatil 1 BTC ve prospěch 149we5d23rfoi9487n897Td5JNF8EfZ”. Nic víc, nic míň.
    • Bitcoiny poměrně snadno můžete směnit za kteroukoliv jinou světovou měnu.
  3. Jak funguje převod Bitcoinu?

    Bitcoin je ve své podstatě jen binární kód. Jedná se totiž jen o sekvenci jedniček a nul v počítači. Není krytý diamanty, stříbrem, zlatem, ani čímkoliv jiným, je zcela a výhradně virtuální. Netiskne se, nýbrž těží. Je to podobné, jako třeba těžba ropy, jen v matematickém světě (dokonce je počet Bitcoinů právě svou definicí omezen na 21 milionů).

    Jak funguje BitcoinPomocí výpočetního výkonu je potvrzována každá transakce, ale detailní zákulisí toho, jak přesně to funguje, je velmi komplikované a běžný uživatel to nemusí naprosto řešit. Ve zjednodušené podobě se ale jedná o následující postup: Máme například pana Nováka, který chce převést panu Dvořákovi 1 BTC. Jak to udělá?

    Napíše jakousi zprávu o tom, že “Já, Novák, tímto chci převést panu Dvořákovi 1 BTC”. A tuto zprávu digitálně podepíše a pošle ji panu Dvořákovi. A tady je právě zakopaná celá podstata existence Bitcoinu. Pan Novák sice tuto zprávu pošle panu Dvořákovi, ale zároveň i celé bitcoinové síti. A všichni zúčastnění si tuto zprávu (tedy historii transakce) uloží ve svém počítači. Každý jeden Bitcoin má svou vlastní evidovanou historii, na kterou se nabaluje další. V každý okamžik je tedy zřejmé, komu ten 1 BTC právě patří. A ví o tom všichni. Z tohoto důvodu je velmi velmi těžké, téměř až nemožné, aby byl Bitcoin falšován.

    Pokud je celá transakce v pořádku a členové sítě ji potvrdí jako pravdivou, pak je pan Novák o 1 BTC chudší a pan Dvořák zase o 1 BTC bohatší. Za toto potvrzení správnosti celého kódu transakce náleží pak poplatek – a to je právě ono těžení Bitcoinu.

    Co kdyby byl pan Novák podvodník a třeba ani ten 1 BTC neměl? Jednoduše by transakce vůbec neproběhla. Pokud by se pan Novák snažil bitcoinové síti namluvit, že ho má, ale není to pravda, byl by jeho požadavek ignorován. Šlo by to obejít v jednom jediném případě: kdyby měl silnější počítač, než všichni členové dohromady. Jenže to v současné době, ani blízké budoucnosti, je nemožné. Tak silný stroj prostě neexistuje.

  4. Těžba Bitcoinu

    Nutno podotknout, že je výrazně jednodušší a méně rizikové si Bitcoin prostě koupit. Náklady na těžbu mohou být v podstatě úplně astronomické.

    Pokud byste chtěli k těžbě využít běžnou výpočetní kapacitu svého domácího počítače, ani to nezkoušejte. Nevyplatí se to. Nejen, že šance, že něco vytěžíte, se nebezpečně blíží nule, vyjde vás to navíc na hromadu peněz z důvodu spotřeby elektřiny. Mimo to si ono použité zařízení rychle odrovnáte.

    K těžbě slouží k tomu přímo určené počítače (tzv. ASIC miner), které jsou k těžbě přímo optimalizovány. I tak je potřeba tento hardware často měnit za stále výkonnější, což není levná záležitost. Taková investice se pohybuje klidně v řádu statisíců a její návratnost nijak není zaručena. Stále jsou vyvíjeny novější a výkonnější modely, což způsobuje, že ty staré (a levnější) už pak ani nemusí dostačovat. Takže se později už nedá v podstatě ani prodat dál, protože už ho nikdo nechce (a k ničemu jinému, než k těžbě, se prakticky nehodí).

    Dalším nákladem, který je třeba započíst, je elektřina. Na počátku roku 2017 je odhadovaly energetické náklady na vytěžení 1 BTC zhruba na 65 000 CZK, na počátku rok 2018 tato cena ale stoupla více jak na dvojnásobek. Spotřeba energie na těžbu už je dokonce natolik vysoká, že se projevuje negativně na životním prostředí. Prý se jedná o vyprodukovanou uhlíkovou stopu srovnatelnou s Kyprem.

    V neposlední řadě je potřeba ještě zohlednit riziko volatility Bitcoinu. Jinak řečeno – hodnota Bitcoiu je v budoucnosti velmi nevyzpytatelná. Kdykoliv může klesnout.

  5. Jaká jsou rizika Bitcoinu?

    Tak, jako má Bitcoin nesporné výhody, najde se u něj i několik nevýhod.

    Například, že pokud vám někdo jednou ukradne digitální podpis, bude už moci navždy z vašeho účtu i platit (takže vám relativně snadno pak “vybílí” účet). Pokud se budete snažit svůj účet zabezpečit silným heslem, ale zapomenete ho, pak máte smůlu.

    K Bitcoinům se už nikdy nedostanete.

    K tomu všemu, abyste mohli provést jakoukoliv transakci, potřebujete být online, bez internetového připojení to prostě nefunguje. A v neposlední řadě – ačkoliv je Bitcoin čím dál tím oblíbenější, najdete spíše málo míst, kde se jím dá platit. Tudíž například v obchodě si za něj rohlík pravděpodobně nekoupíte.


R
Ron 13.02.2019 – 09:42

Pokud nedokážete vysvětlit podstatu bitcoinu tak, aby to pochopila i stará osoba, buď lžete, nebo je to další manipulace na lidi s úmyslem je v budoucnosti okrást. To je v článku i několikrát zmíněno.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás