SKRBLOG

Skrbloš na Ukrajině 1: Silvestr za devadesát

čtvrtek, 08. leden 2015, Petr Sršeň

Na podzim loňského roku jsem se po více jak měsíčním pobytu v Užhorodu rozhodl, že chci nějakou dobu v této zakarpatské metropoli žít. Tři dny před Silvestrem jsem naložil auto oblečením, tuňákovými konzervami Rio Mare a několikaměsíční zásobou třívrstvého toaletního papíru a vyrazil jsem zavzpomínat na zlaté, ale krátké časy československého kolonialismu.

Proč zrovna Ukrajina? Není to země plná války, chudoby, rozbitých silnic a uklízeček nebo sádrokartonářů? Důvodů mám více, jedním je narušení mýtů, předsudků a stereotypů o Ukrajině a Ukrajincích v tomto skrblíkovském seriálu.

Skrbloš na Ukrajině

Ukrajina je země velkých kontrastů, v současné době jde asi o nejlevnější zemi v Evropě pro život. Zároveň lze na Zakarpatí (oblast na západě Ukrajiny) bezpečně žít ve velmi slušném standardu za zhruba jednu třetinu nákladů v porovnání s životem v ČR. Pro mě není tento fakt rozhodně hlavním důvodem pobytu na Zakarpatí, nicméně z pohledu skrblení jde o zajímavou a v ČR ne moc známou informaci. K detailům se dostaneme postupně.

Na Ukrajinu jsem vyrazil již před koncem roku, abych zde mohl oslavit netradičně (a samozřejmě levně) příchod Nového roku. Společně s přáteli z Prahy, Užhorodu a Drážďan jsme se rozhodli oslavit silvestrovskou noc na poslední existující chatě postavené Klubem československých turistů na Ukrajině pod vrcholem Javorníku (zhruba hodina autem na sever od Užhorodu a pak cca 2 hodiny pěší výstup k chatě). Chata je velmi spartánská, k dispozici není ani tekoucí voda (je nutné chodit k pramenu asi 100 metrů od chaty), vše bylo potřeba vynést na zádech – oblečení, spacák, jídlo, alkohol, atd. I přes základní vybavení a zimu (správce chaty začal vymrzlé stavení vytápět až ráno v den našeho příchodu) měl pobyt na chatě výjimečnou atmosféru. A ta cena! Za jednu noc jsme každý platili cca 75 Kč za ubytování + 15 Kč příspěvek na benzín do generátoru na elektřinu.

Skrbloš na Ukrajině

Po Novém roce jsme se chtěli trochu zahřát, tak jsme zajeli do “lázeňské” vesnice Lumšory (opět cca hodinka autem na sever od Užhorodu), která je proslulá zakarpatskou wellness specialitou označovanou jako čan (чан). Jedná se litinové nádoby pro 3 až 7 osob, pod kterými je ohniště ohřívající (často minerální) vodu v nádobách. V nádobách se lidé vyhřívají, teplotu vody je možné regulovat připouštěním studené vody (ideální teplota v čanu má být mezi 41-43 stupni), po 5-10 minutách “mokrého saunování” přichází na řadu ochlazování v ledovém potoce tekoucím hned vedle čanu, při našem čanování byla teplota vzduchu -7 stupňů, teplotu vody v potoce jsme raději nechtěli znát. Čan není úplně skrblíkovská záležitost, na hodinu stála tato atrakce 750 Kč, bylo nás ale pět, takže jsme se spravedlivě podělili.

Skrbloš na Ukrajině

Napsat komentář

Vaše emailová adresa zůstane utajena. Urážlivé nebo nicneříkající komentáře rovnou mažeme. :-)

Komentáře

 • Pjot 9. ledna 2015 v 13:56

  pěkné. Jak se tam dá domluvit? Anglicky aspoň trochu umí?

 • poplis 10. ledna 2015 v 00:06

  mohu se optat na tu chatu? ta cena je normalni takovato pro vsechny kdo maji zajem?
  nebo jen jak jste avizoval minule s nejakym tim prukazem ceskych turistu? nebo je ta cena rozpocitana deleno 5ti?A jak se podarilo to, ze meli na silvestra volne misto? tedy chatu? dekuji za odpoved

 • Petr Sršeň 10. ledna 2015 v 02:29

  pjot) Na Zakarpatí se dá se domluvit bez větších obtíží česky nebo slovensky (dost místních obyvatel pracovalo nebo pracuje v ČR) a samozřejmě ukrajinsky nebo rusky, angličtina je v podstatě k ničemu (vyjma balení mladých holek ve městech). Problémem pro mladé české turisty je neznalost azbuky, která je celkem zásadní, není ale těžké se ji naučit (v jednom z příštích dílů napíšů trik, jak se azbuku snadno naučit).

  poplis) cena je stejná po celý rok (50 UAH/noc/osoba), chata je soukromá, žádná průkazka není potřeba, v podstatě stačí přijít bez rezervace, protože kapacita chaty je několik desítek lidí, málokdo ji využívá a pár lůžek se vždycky najde. Místo na chatě jsme si rezervovali někdy v první polovině prosince telefonicky u správce, nebyl to žádný problém, sdíleli jsme ale ložnici s dalšími (ukrajinskými) turisty.
  Jinak cca 200m od popisované chaty je další chata, lepší, s ochotnějším správcem a také s čanem!

 • Matej 28. prosince 2016 v 21:17

  25. apríla 2015 chata vyhorela od vykurovacieho telesa. Fotografie požiaru nájdete v tejto reportáži http://uzhgorod.in/novosti/2015/aprel/na_zakarpat_e_sgorel_izvestnyj_turistam_priyut_yavornik_foto