Srozumitelně → Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
  • S debetní kartou utrácíte své vlastní peníze z účtu
  • S kreditní kartou utrácíte na dluh peníze banky
  • Platební karta je souhrnné označení pro debetní i kreditní kartu
  1. Rozdíl mezi platební, debetní a kreditní kartou

    Srozumitelně → Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

    Platební karta

    Platební karta je souhrnný název pro všechny typy karet – debetní, kreditní, elektronickou atd.

    Debetní karta

    Debetka se běžně vydává k bankovním účtům, obvykle zdarma a v některých případech ve vícero kusech.

    S debetní kartou můžete vybírat peníze z bankomatu, platit v obchodech nebo na internetu – vždy platí, že utrácíte své peníze. Transakce z karty se rovněž promítají přímo do výpisu z účtu.

    Kreditní karta

    Kreditka je pouze na vyžádání, vydání je vázáno na splnění podmínek týkajících se výše příjmů a případně některých dalších.

    Karta slouží primárně přímo k platbám, ať už v obchodě nebo na internetu. V některých obchodech lze za placení kreditní kartou získat slevu v řádu jednotek procent z objemu transakce. Při platbě kreditní kartou utrácíte peníze banky, jedná se tedy v podstatě o úvěr, který má veden svůj vlastní výpis.

  2. Srozumitelně → Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

  3. Rozdíl mezi elektronickou, embosovanou a virtuální kartou

    Elektronická (čipová) karta

    Elektronická platební karta má v přední straně zalisovaný čip a na druhé straně magnetický proužek. V dnešní době se s elektronickými kartami již moc nesetkáte.

    Platit s ní lze pouze u obchodníků, kteří mají čtečku platebních karet s online ověřováním. Ta je samozřejmostí u všech velkých obchodníků – jedná se o klasické čtečky, do kterých se karta zasune a vzápětí se zadá pin kód.

    Embosovaná karta

    Embosovaná platební karta je obecně považována za lukrativnější. Kromě všech vlastností karty elektronické navíc umožňuje offline platby prostřednictvím tzv. imprinteru.

    Jedná se o mechanickou kopírku, která z karty zkopíruje údaje o majiteli, jež jsou do karty vylisované. To je ostatně i poznávací znamení embosované karty.

    Virtuální karta

    Jedná se o speciální typ platební karty, která má pouze elektronickou podobu – v podstatě se jedná o několik čísel. Virtuální kartu nabízí třeba Wise nebo Revolut.

Jak si prodloužit bezúročné období kreditní karty

Bezúročné období lze u kreditní karty prodlužovat prakticky donekonečna. Vždy stačí, když před koncem bezúročného období celou částku vyrovnáte a po půlnočním přeúčtování ji opětovně můžete vybrat až do limitu karty.

Výběr z bankomatu kreditkou může vyjít hodně draho

Kreditní karty jsou primárně určeny k placení u obchodníků nebo na internetu. Vybírat prostřednictvím nich peníze v bankomatu či přímo na pobočce je sice možné, tato možnost nicméně vyjde velmi draho.

Kromě poplatků v řádech desetikorun až stokorun se na většinu výběrů nevztahuje bezúročné období. Vcelku vysoké úroky tak nabíhají ihned po výběru peněz z bankomatu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.