7 triků, jak krmit dítě levně a kvalitně

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
  • Vařte dětem tak často, jak je to jen možné
  • Místo přeslazených pitíček dětem dejte domácí limonádu
  • Sladké sušenky se snažte nahradit ovocem
  1. Kojte, dokud je to možné

    Mateřské mléko je zdarma a obsahuje všechny nejdůležitější živiny pro dítě. Proto je nejvhodnější dítě kojit tak dlouho, jak jen to je možné.

    První příkrmy zkuste zařadit už od pátého až sedmého měsíce věku dítěte, přestože mléko dítěti evidentně stačí. Mateřské mléko pomáhá dítěti srovnat se s přijímáním nového jídla, zejména lepku. Když budete kojit a zároveň dávat dítěti příkrmy, minimalizujete riziko negativní reakce na všechny složky příkrmu a také riziko budoucí potravinové alergie.

  2. Jídlo dítěti připravujte sami

    Namísto kupování drahých dětských příkrmů, z nichž některé obsahují poměrně agresivní koření, připravujte dítěti jídlo sami. Tento postup sice zabere více času, ale dítě si může pochutnat na čerstvě připraveném pokrmu a vy ušetříte.

    Máte-li v okolí někoho s vlastní zahrádkou, domluvte se s ním na dodávkách úrody. Tu můžete zpracovat ve větším množství a zavařit, nebo dát do mrazáku.

  3. Využívejte plodů z vlastní zahrádky

    7 triků, jak krmit dítě levně a kvalitněKvalitní stravu pro děti můžete připravit z jahod, cukety, brambor, mrkve a další zeleniny a ovoce, jež vypěstujete na vlastní zahrádce.

    Ušetříte tak za nákup potravin v obchodě a zároveň máte kvalitu veškeré zeleniny a ovoce pod kontrolou.

  4. Uvařené maso a další pokrmy zamrazujte

    Nechcete-li nebo nemůžete-li vařit dětem domácí jídlo každý den, připravte ho třeba ob týden, rozmixujte a zamrazte. Ušetříte tak svůj čas a vaše dítě bude moci stále jíst domácí stravu.

    Při zavařování používejte vyvařené sklenice a víčka. Zavařujte vždy alespoň 25 minut při teplotě 85 °C. Tím se vyhnete riziku zkažení zavařeného jídla. Pokud zavařujete stravu i s obsahem masa, případně třeba polévku či vývar, zvyšte teplotu na bod varu a zavařujte alespoň hodinu.

    U domácích surovin se vyplatí také sušení. V zimě oceníte sušenou cibuli, jablka, česnek, houby, rajčata, bylinky či ovoce.

  5. Nekupujte přeslazená dětská pitíčka

    Nápoje určené dětem lákají svými barevnými obaly, roztomilými maskoty a někdy také přiloženými dárky. Tvrzení, že obsahují spoustu ovoce, se dost často nezakládá zcela na pravdě. Namísto toho je v pitíčku obsaženo nezdravé množství cukru a řada éček, která sice nemusí dítěti vyloženě uškodit, ale prospěch mu také nepřinášejí. Již od mala se tak snažte v dítěti vypěstovat návyk na pití bylinných (meduňkový, heřmánkový…) čajů doslazovaných medem.

    Někdy je nemožné dítěti pitíčko nekoupit, zejména pokud už je potomek větší a v obchodě se vyzná. Pitíčko občas kupte s vysvětlením, že to kupujete jen pro zpestření, protože pro jeho tělíčko to není nic prospěšného.

  6. Místo sladkostí dejte dítěti ovoce

    Dítěti dávejte dostatek ovoce a snažte se vyvarovat podávání nezdravých cukrovinek, jako jsou různé plněné perníčky, mléčné dezerty apod. Výrobci těchto potravin se snaží spotřebitele přesvědčit, že jsou plné vitamínů a prakticky to nejlepší, co můžete svým dětem dopřát.

    Žádný z těchto výrobků ale dítěti neprospěje tak jako čerstvé ovoce.

  7. Nakupujte v akcích

    Potraviny, které si nemůžete obstarat sami ze zahrádky, nakupujte v akcích supermarketů. Trvanlivé zboží (platí také pro kosmetiku a drogerii) lze zakoupit ve větším množství, čímž míra úspory ještě vzroste.

    Hlídat cenu libovolného zboží můžete prostřednictvím webu Kupi.cz.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.