Návštěva lékaře v Polsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 24. března 2024
  • S průkazem pojištěnce máte v Polsku nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
  • Ošetření v zařízeních se smlouvou s NFZ je zdarma
  • Díky eReceptu si v Polsku můžete vyzvednout léky předepsané českým lékařem
  1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

    Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi. Průkaz je na základě dohody akceptován rovněž v Severní Makedonii a v Srbsku.

    Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

  2. Ošetření u lékaře v Polsku

    Návštěva lékaře v Polsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnceOšetření u lékařů, kteří mají smlouvu s NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), je zdarma. Poznáte je podle loga NFZ, kterým jsou příslušné ordinace označeny.

    S výjimkou akutních případů je pro ošetření u specialisty, pro hospitalizaci či diagnostická vyšetření nezbytné doporučení praktického lékaře. Doporučení není potřeba pro vyšetření porodníkem, stomatologem, dermatologem, venerologem, onkologem, očním lékařem, psychiatrem. Ve všech případech předkládejte Evropský průkaz zdravotního pojištění.

  3. Ošetření u zubaře v Polsku

    Velká část stomatologů v Polsku je nesmluvních. Seznam bezplatných stomatologických zákroků a materiálů je případně k dispozici k nahlédnutí v ordinaci.

    Počítejte však s tím, že bezplatně se poskytuje velmi malá část výkonů, u většiny platíte 100% spoluúčast.

  4. Nemocniční péče v Polsku

    Je-li to možné, vybírejte si pouze nemocnice se smlouvou s NFZ. Poznáte je podle modrého loga se srdcem, jež bývá na budově vyvěšeno.

    S výjimkou naléhavých případů je pro přijetí do nemocnice vždy vyžadováno doporučení lékaře. Nicméně všechna vyšetření, operace, léky i samotný pobyt v nemocnici je zdarma.

  5. Lékařské předpisy v Polsku

    Na léky a zdravotnické prostředky doplácíte dle druhu 0–100 %.

    V Polsku máte možnost vyzvednout si na základě předložení českého eReceptu léčivý přípravek, který byl předepsán českým ošetřujícím lékařem. V lékárně budete pravděpodobně požádáni o úhradu daného léčivého přípravku, ale po návratu do České republiky můžete svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o náhradu vynaložených nákladů. Zdravotní pojišťovna vám vrátí peníze ve výši odpovídající českým cenám a za tu část, která je hrazená ze zdravotního pojištění. O náhradě se rozhoduje ve správním řízení ve lhůtě 30 dní, u zvlášť složitých případů až 60 dní.

  6. Záchranná služba v Polsku

    Záchranná služba je zdarma v případě nehody nebo po rozhodnutí lékaře. V opačných případech doplácíte 60–100 % nákladů.

    V Polsku můžete v naléhavých případech volat na čísla 112 nebo 999.

Využijte cestovní pojištění u platebních karet

Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění Skrblík doporučuje využít některé z cestovních pojištění vydávaných k platební kartěpojištění odpovědnosti za škodu.

Studenty by mohlo zaujmout výhodné cestovní pojištění ISIC s velmi výhodnými parametry.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.