Kde bolí žlučník

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Kde bolí žlučník

    Kde bolí žlučník

    Žlučník bolí klidně i v uchu. Ale jen v tom pravém. Ne, není to legrace, opravdu bolest od žlučníku vystřeluje až nahoru, do hlavy. Ale vždy putuje jen po pravé straně těla. Žlučník je umístěn napravo, nahoře pod žebry, coby součást jater. Je to váček, který vyrůstá přímo z nich.

    Často ale žlučník pod žebry vůbec nebolí. Bolest se totiž může soustředit spíše doprostřed, jakoby do žaludku a pod něj. Každopádně, pokud bolí pravá strana břicha, hrudníku, krku a hlavy, většinou se jedná o problémy se žlučníkem. Nemusí však vždy jít o písek či kameny, problémy občas způsobí třeba i příliš malý žlučník.

  2. Jak bolí žlučník

    Bolest žlučníku je táhlá, dlouhotrvající. Méně i více intenzivní, podle toho, co je vlastně příčinou bolesti. Jestli je to písek ve žlučovodech, je bolest menší. Když se v nich však zasekne kamínek, zažijete si bolest opravdu intenzivní, palčivou či řezavou, která často ne a ne ustoupit. Pomůže pak až injekce, která povolí stažení žlučovodů a nechá kamínek projít (pokud to vůbec je možné).

    Někdy žlučník jen tlačí na pravé straně břicha nebo i uprostřed, většinou bezprostředně po jídle, kdy se navyšují nároky tenkého střeva na množství dodané žluči. Kameny totiž nedovolí plnohodnotné proudění žluči, a tak se tu tvoří nepříjemný přetlak. Tato bolest většinou odejde sama, někdy za půl hodiny, jindy třeba za dvě. Ale v pořádku to rozhodně není.

  3. Co dělat, když bolí žlučník

    Kde bolí žlučníkKdyž bolí žlučník, je potřeba jít k lékaři. Ne hned, pokud jde o bolest menší, která se třeba i opakuje, vždy po náročnějším jídle. Ale i když máte se žlučníkem problémy jen malé, vždy se vyplatí včasná návštěva lékaře, který vás odešle na ultrazvukové vyšetření. Rozhodně nemeškejte, protože čekací lhůty na operaci žlučníku, která se někdy musí udělat, jsou i více než rok dlouhé. Ano, až sem jsme to s naším zdravotnictvím a omezováním jeho kapacit dopracovali.

    Jakmile je bolest žlučníku intenzivní, řezavá a pálivá, neváhejte a jeďte k lékaři hned. Pokud by totiž kamínek protrhnul stěnu žlučníku či žlučovodu, ocitáte se v ohrožení života. Pokud se nemáte jak dopravit sami (nemá kdo řídit a vy to při žlučníkovém záchvatu prostě nezvládnete, s tím se musíte smířit), volejte záchranku.

    Na mírnější bolest žlučníku pomůže fenyklový nebo žlučníkový čaj. A žádné jídlo, minimálně 24 hodin. Čaje hodně, jídlo žádné. A také klid, nijak velká fyzická aktivita.

  4. Co jíst, když bolí žlučník

    Pokud máte problémy se žlučníkem, je potřeba zahájit trochu jiné stravování. Bezprostředně po žlučníkovém záchvatu je nutné zahájit hladovku. Alespoň na dva dny. A neustále se prolévat čajem – černým, zeleným i bylinkovým. Po dvou dnech (nebo po jednom, pokud byl záchvat menší) opatrně zkuste sníst rohlík. Suchý, jen s čajem. Postupně přidejte piškoty, rýži. Vše s minimem tuku, ale i vlákniny.

    Ano, je to tak – nevadí pouze tuky, vadí také vláknina. Tedy vše, co je nadýmavé, je potřeba ve stravě omezit. A to včetně luštěnin, celozrnného pečiva nebo čistě zeleninových pokrmů typu dýňová polévka. Dost těžce stravitelné jsou i fermentované (kvašené) potraviny, tedy třeba nakládané zelí, tvarůžky nebo tvrdé sýry. Kupodivu dost dávají zabrat i rostlinné tuky, tedy oleje.

    Velmi také vadí mléčné tuky, takže máslo, tučnější jogurty, sýry a tvarohy, tomu se několik dní po žlučníkových problémech vyhýbejte. Naopak třeba vepřový tuk, tedy sádlo, slanina a podobně, jsou pro lidi s problematickým žlučníkem většinou stravitelné mnohem snáz než například starý (několik let zrající) sýr anebo majonéza.

    Jídelníček při nemocném žlučníku musí být tedy minimálně tučný, minimálně fermentovaný a také jen minimálně vláknitý. To se sice vylučuje se zásadami zdravé výživy, ale nemocný žlučník zdravou stravu prostě nezvládne.

  5. Jak dlouho bolí žlučník

    Někdy čtvrt hodiny, někdy několik měsíců. Záleží na tom, v jakém je stavu a co se v něm děje. Pokud dojde jen k malému podráždění, například jemným pískem, brzy tělo na vše zapomene a zase je dobře. Tedy do doby, než se vytvoří další písek – jakmile jsou totiž sklony k tvorbě písku či kamenů, nevyhnete se jim naprosto nijak. A například těhotenstvím nebo hormonální antikoncepcí to jen urychlíte, dietami ještě víc.

    Pokud však máte žlučník plný kamenů a už se do něj dostal zánět, bude vás bolet pořád, jen intenzita bolesti se bude střídat. V tomto případě ale opravdu už utíkejte k doktorovi. Zánět se může propracovat až do slinivky. A z toho se dostává dost těžko.


B
Bohumil 05.04.2020 – 13:59

Dobrý den Bolest v pravé straně pod žebry začala při bráni antibiotik , přestala po dvouch dnech. Kdy jsem jedl pouze suchý rohlík a následně samotnou rýži . Dnes jsem si vzal njoky s brynzou a bolest se vrátila, Asi to chce s jídlem opatrněji. Celé to trvá asi týden. V této době se ale nedá jít aní k lékaři , z důvodu Koronavirozy. Snad to samo odezní . Všem držím palce ✊️

Odpovědět

FM
František Matějka 24.07.2020 – 19:57

Dobrý den. Obracím se na vás s touto prosbou.Chci se zeptat kde přesně bolí žlučník.Četl jsem,že vystřeluje pod lopatkou atd.Já mám nepravidelnou bolest na pravé straně cca 15 cm od pasu.Bolest je nepravidelná ale mě to stále trápí co je to.Předem děkují za vaši informaci.Zdraví Matějka František

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma kde bolí


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás