SKRBLOG

Dopis od European Business Number je podvod, jak z vás dostat 677 euro ročně

Pátek, 27. únor 2015, Skrblík.cz

Přišla vám na vaše jméno tlustá obálka s další obálkou, dopisem a formulářem? Důležitě se tvářící hlavička s nápisem European Business Number s lajdácky umístěnou mapou Evropy a pěticí hvězd vytváří dojem, že jde o další otravný formulář, jehož vyplnění si vymínila Evropská unie.

677 euro ročně za bezcenné služby

EU s tímto dopisem nemá nic společného. To se vás jen vykutálení snaživci pokoušejí obrat o 677 euro za to, že umístí informace o vašem podnikání do svého (bezcenného) katalogu služeb. A jsou celkem přesvědčiví.

Celý dopis je psán tak, aby ve vás budil důvěru, ale zároveň vyvolával strach z postihu, pokud neodpovíte. Proto je psán anglicky. Proto ta snaha vytvářet dojem oficiální korespondence Evropské unie s referenčními čísly, danou lhůtou pro odeslání odpovědi a zněním dopisu, které si může neseznámený podnikatel vyložit nesprávně.

Co se za dopisem skrývá

Dopis je ve skutečnosti iniciativa soukromé společnosti, která je provozovatelem katalogu podnikatelů e-b-n.eu. Ten je prakticky neznámý a osobně se nemohu zbavit dojmu, že byl vytvořen jen za účelem získávání peněz z nicnetušících obětí.

Pokud si totiž přečtete ten záměrně nečitelný shluk vět pod částečně předvyplněným formulářem, dozvíte se, že si ve skutečnosti objednáváte placenou inzerci v ceně 677 euro (dnes to dělá 18 600 Kč) ročně.

Službu si objednáváte na tři roky dopředu, čímž souhlasíte s úhradou 2 031 euro. Smlouva se automaticky prodlužuje a pokud ji chcete vypovědět, musíte podat písemnou výpověď s tříměsíčním předstihem.

V podmínkách a stanovách, psaných šedým písmem na zadní straně formuláře, navíc akceptujete, že se smlouva bude řídit německým právem. Skrblík doporučuje jediné – dopis vzít a spálit v kamnech. Teplo z papíru je jediné, čím vám může být European Business Number prospěšné.

Dopis od European Business Number

Dopis od European Business Number

Napsat komentář

Vaše emailová adresa zůstane utajena. Urážlivé nebo nicneříkající komentáře rovnou mažeme. :-)

Komentáře

 • Martin Malec 2. března 2015 v 04:32

  Dopis mi dorazil taky, a trochu mi nestaci to jen ignorovat a vyhodit. Jsem celkem presvedcen o tom, ze to je pokus o podvod a to i bez toho, aniz by nekdo konkretni musel byt poskozenym. Dobrovolne a vedome by za takovou „sluzbu“ nikdo nezaplatil navic tolik penez. Je mozne napr. rovnou podat trestni oznameni? I kdyz jsem nic neodeslal, tak se citim byt dotcenou osobou (neuspesneho) pokusu o podvod a bezduvodne obohaceni …

 • Martin M. 4. března 2015 v 19:31

  Taky mám podobné pocity jako @MartinMalec. Podat trestní oznámení? I když jsem nic nepodepsal a nic neodeslal?…

 • Viera Mašánová 9. dubna 2015 v 16:05

  Už to dorazilo aj na Slovensko. Dnes mi prišla obálka E-B-N, takže ide do zberu, tam bude mať aspoň nejaký osoh.
  Bohužiaľ je ešte veľa takých čo naletia.
  Pokus o podvod? Dnes netrestajú vykonané podvody a dokázané, nie to ešte len pokusy o podvod ! Nakoniec ten poškodený má viac problémov, vybavovania (keď chce podať trestné oznámenie) ako ten zmrd, čo vymyslel celý podvod.
  Držím palce všetkým podvedeným, aby vyšli úspešne z tohto boja.

 • Jana Jolíková 13. dubna 2015 v 12:04

  Prosím, jak se mám zachovat pokud jsem formulář podepsala a odeslala, dneska mi přišla první upomínka k platbě. Děkuji.

 • Petr Novák 13. dubna 2015 v 12:27

  Dobrý den, co jsem o problematice četl, tak EBN nemá na oněch 480 eur právní nárok. Německý soud uznal v jiném případě stejnou smlouvu se stejnou firmou za nemorální. Nicméně osobně bych na Vašem místě postupoval takto:
  1. Rozhodně bych nic neplatil.
  2. Odpověděl bych, že jste smlouvu uzavřeli v omylu, o kterém museli prokazatelně vědět, a proto ji považujete za neplatnou.
  3. Všechnu korespondenci posílejte doporučeně, ať máte potvrzení. Na žádné další výzvy nereagujte, upomínky jsou postupně tvrdší a tvrdší. Zvyšuje se vymáhaná částka, věc se předá právníkovi, pohledávku odkoupí vymahačská agentura, následně je nabídnuta sleva… tento nátlak je vyvíjen s jediným cílem – donutit Vás zaplatit.

  Nevím o případu, který by došel až k soudu a již vůbec nevím o případu, který by skončil pro podvodníky úspěšně.

 • Jana Jolíková 14. dubna 2015 v 10:06

  Moc děkuji za radu. Budu se jí řídit a doufám, že neskončím i s firmou v exekuci. Bože to jsou ale lumpové opravdu!!! Aby měl člověk právnické vzdělání, státnice z 5ti jazyků a kdo ví co ještě, aby nenalítl podobným podvodníkům :-(

 • Hana Leitnerová 27. května 2015 v 08:09

  Dnes nám do firmy došel tento dopis také. Letěl rovnou do koše. V minulosti jsme se totiž setkali s téměř totožným dopisem od firmy Expo Guide, jen ty částky byly vyšší. Rovněž se na první pohled jednalo pouze o doplnění informací v „oficiální databázi“, nicméně stejně jako v tomto případě zde byl přidán drobným písmem text z něhož vyplývá, že si předplácíte služby za nehorázné sumy na 3 roky dopředu a zisk pro firmu z toho není ve výsledku žádný. Ať už Expo Guide nebo European Business Number – obojí je podvod. Pokud Vám cokoliv takového přijde, okamžitě vyhoďte!!!

 • Jirka G. 21. července 2015 v 13:11

  Taky mi to přišlo. Jen pro zábavu jsem vyndal, zalepil prázdnou odpovědní obálku a s nápisem poštovné hradí příjemce hodil do schránky. A´t si mrzáci znovu zaplatí poštovné.

 • lustrant 22. července 2015 v 09:30

  Nám to chodí také pořád, jediná změna je v tom, že již na obálkách není napsáno, že porto platí příjemce. Dnes to přišlo zase, posílají to z Břeclavi, aby ušetřili, jde to do sběru.

 • Stano 18. srpna 2015 v 16:25

  Dnes mi tiež prišla obálka. Prv som sa zľakol že čo kto po mne chce ale potom mi napadlo že si to pojdem vygooglit a vidímm že som urobil dobre :). Trebalo by podať hromadné trestné oznámenie

 • Janyka 9. října 2015 v 18:09

  Musím se zapojit do diskuze, protože mi tento dopis přišel také. Žijeme v ČR, úřední jazyk je čeština a nikdo mě nemůže nutit, abych se zabývala jakýmkoliv dopisem, který je napsán v cizím jazyce. Než něco vyplníte a pošlete, zjistěte si nejdříve, zda se nejedná o podvod. Pak se vyhnete problémům, jako zde jedna z diskutujících. Být na jejím místě, raději bych zašla za právníkem a nespoléhala se na rady ostatních typu neplatit, nereagovat apod.

 • Mirek 12. října 2015 v 11:35

  Přišel nám taky, už podruhé poprvé to bylo levnější 480€…, teď 677€ (asi jim naletělo málo lidí, tak zvedli cenu)

  Pokud se podíváte po webu tak zjistíte že ti šmejdi to posílají po celé Evropě (http://rlaanemets.com/post/show/beware-of-european-business-number-spam-scam, http://www.astonsoftware.com/blog/page/844/scam-alert-european-business-number-2015).
  Hlavně nic nevyplňovat, nic neposílat.

 • MIlan 14. října 2015 v 08:23

  ÁNO podvod, stále mi to chodilo v cca 3 mesačných intervaloch, až som si somár povedal, chcú iba firemné údaje do databáze a poslal som im to naspäť. Az ked mi prisla faktura som zistil o čo ide. Okamžite som napísal doporučený list zo stornom a poslal i mailom, odpísali, že to už nie je možné. Od vtedy nereagujem a iba mi chodia poštou upomienky a ze to budú riešiť súdnym vymáhaním. VIETE mi prosím Vás poradiť či to môžu odo mňa chcieť vymáhať, ked tie listy nie sú ani doporučené atd …. Ďakujem

 • Petr Novák 14. října 2015 v 13:12

  Jen to zkouší, hlavně nic neplaťte. Nemyslím si, že by měli u případného soudu naději na úspěch.

 • Zdeněk Kučera 23. října 2015 v 08:08

  Taky jsem to podepsal a odeslal. Shodou okolností jsem zrovna kupoval auto z NL a platil jsem rovnou cenu bez DPH. Prodejce si akorát musel zkontrolovat, jestli jsem skutečně plátce. Ani jsem proto tento dopis podrobně nezkoumal, myslel jsem, že se jedná o reakci na uskutečněný obchod a chtějí po mně potvrzení o mém daňovém čísle. Jakmile mi přišla faktura na 677 EUR, okamžitě jsem jim odepsal, že jsem byl uveden v omyl a nemám zájem být vůbec uveden v jejich placeném katalogu. Nyní již přišla upomínka s dopisem, že je to nezajímá, ať zaplatím. Navrhuji naopak podat hromadnou žalobu a to i s lidmi, kteří byli ostražitější a nic nepodepisovali, poněvadž i u nich byl pokus o podvod.

 • Slunečnice 23. října 2015 v 12:05

  Bohužel jsem také podepsala s domněním, že se jedná jen o aktualizaci firemních údajů. Po obdržení faktury jsem je okamžitě kontaktovala, že jsem byla uvedena v omyl. Dorazila stejná odpověď jako v již uvedených případech. Probírala jsem to s právníkem, který doporučuje nic neplatit, napsat dopis o uvedení v omyl a další poštu vyhazovat. Je přesvědčen, že ani soudy v Německu by takovémuto jednání nedali zelenou. S hromadnou žalobou souhlasím.

 • Radim Sadilek 7. prosince 2015 v 15:22

  Zdravim
  jsem dalsi kdo by se pridal k urcite pravnimu odporue. Našli jste vhodný postup co s fakturama? Patřím k těm co nečetli malý text pod formulářem a podepsali :( Budu rad za rady na email sadilek@email.cz
  Diky

 • Veronika 14. prosince 2015 v 09:50

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak jste postupovali, když patříte mezi ty co uz podepsali a poslali jim dopis, i já jsem myslela, že je to na doložení údajů, jelikož jsem nakupovala v Německu. Teď mám samé upomínky o nezaplacení. Prosím o info jestli někdo zaplatil nebo na upomínky nereagujete, jak mám v takové situaci postupovat? Děkuji všem za radu

 • Petr Novák 14. prosince 2015 v 14:30

  Dobrý den, Veroniko, v žádném případě upomínky neplaťte. Doporučuji na stejnou adresu zaslat dopis, že jste byla z jejich strany uvedena v omyl a že předchozí objednávku považujete za neplatnou. Na další upomínky nereagujte.

 • Gabriel 13. ledna 2016 v 12:52

  Tak se nam taky povedlo se napalit. Otazkou je, jak moc, jelikoz byl udajne registracni formular odeslan pouze mailem jako sken originalu, zadny original klasickou postou jsme neposilali. Krome toho maji v podminkach v bode 2., ze do 3 tydnu od prvotni registrace zobrazi data na webu, nase firma tam ani po 2 mesicich nikde neni, presto poslali fakturu, opet jen mailem.

  Predpokladam, ze zde je to jasne poruseni podminek z jejich strany, tim padem se odvolat na ten bod a nazdar.

  Pro jistotu jsme napsali dva dopisy, jeden s odvolanim na podminky a jeden s odvolanim na uvedeni v omyl a podovodne jednani.

  Staci to takto?

  Diky.

 • Petr Novák 15. ledna 2016 v 06:42

  Dobrý den, Gabrieli, jsem přesvědčen, že to takto stačí.

 • Jirka Kabicek 21. ledna 2016 v 09:46

  Dobry den, take jsem jednim z tech, co v dobre vire mit data spravne, jsem je opravil a doplnil a odeslal.
  Dnes mi přišla první upomínka k platbě. Děkuji za pripadne rady jak dal.
  Jsem v invalidnim duchodu s prijmem 6700 cZK a penize na zaplaceni nemam.
  Presto objednam navstevu pravniku v DAS. O vysledku poreferuji.
  Clovek se snazi mit data v poradku a rad by delal svou praci, ale pak je zde skupina lidi, kteri byli vychovani misto k vytvareni hodnot k jejich niceni. A tito by meli mit pohled na svet mrizkovany.
  Nevite nekdo, zda zakony v obchodnim styku CR ci SRN nehovori o nejen povinne naplni formularu, tj. co musi byt mandatorne v poptavce, nabidce, objednavce, fakture, reklammaci.. ale i forme, tj. zda musi byt citelne, procesne nespojene (jeden formular jako update dat i jako faktura), jazykem, ktery neni vlastni ani jedne strane, zda perioda upominek je opravnena po 5 resp. 10 dnech, zda musi byt doruceno vse doporucene, zda je mozne upominky casove modifikovat a castky za ne pozadovat v libovolne vysi…
  Dekuji za pripadne rady a zkusenosti.
  Zdravim vas
  Jirka Kabicek, 603415888

 • Verca 11. února 2016 v 22:15

  Take jsem se nechala napalit,rovnou za dve firmy,od listopadu s nimi vedu krespondencni valku…jejich dopisy jsou odeslany jen obycejnou postou, vzdy antidatovany… dostali ode mne vyjadreni,1)ze nejsem osoba oravnena k uzavirani kontraktu,2) ze i kdybychom neco uzavreli, tak jsme splnili zakonou lhutu pro zruseni 3) ze jsou to podvodnici… tak uvidime jak to dopadne…

 • Anna Krejčí 24. února 2016 v 11:04

  prosím může mne někdo sdělit výsledek snažení kdy doporučeně pošlete dopis se zněním že smlouvu považujete za neplatnou…
  a jak je to s případnou hromadnou žalobou i upozorněním v médiích na tuto podvodnou firmu děkuji i za případné rady na mail 2006@centrum.cz

 • erdembileg Sengee 7. března 2016 v 10:15

  je to napsala
  UNIE Mezinárodní asociace (UNION OF INTERNATIONAL ASSOCIATIONS)http://www.uia.org/content/6185

  Nejnovější ztělesnění Deutscher Adressdienst GMBH podvodníky je European Business Number (www.e-b-n.eu)
  Nenechte padnout za oběť tohoto podvodu.

 • Josif 25. května 2016 v 11:12

  NIC NEPLATTE A JEN IGNORUJTE!

  Kdyz uz jste se nekdo napalil a podepsal ten dokument, a ted vas obtezuji vyhruzkami k zaplaceni, jen to ignorujte. Prosel jsem si nekolik zahranicnich webu ke stejne tematice a stejne firme a nikde neexistuje jedina zminka o tom, zeby nekdo skutecne dosel az tak daleko, ze by musel kontaktovat pravnika a jit na soud.

  EBR je obycejny scam, ktery funguje na principu strachu. Zacnou vam psat hezky vypadajici dopisy v hezky vypadajicich obalkach, pak zacnou prudit s fiktivni vymahacskou firmou Waldberg & Hirsch a kdo se lekne, tak zaplati.

  Staci se neleknout. Oni vedi, ze nikam legalne nesmi, na zadny soud, jinak by se dostali na svetlo legalnich entit, ktere by je vypli behem mrknuti. Proto kdokoliv, kdo vas nuti vyuzivat rady pravniku (vetsinou to budou pravnici, ze?) abyste jim posilali nejake dopisy, je to uplne zbytecne.

  Proste se nebojte, jedna se o podvod a oni to dobre vedi. Uz jen ty podpisy, kdy jakykoliv papir nebo mail je podepsan Mr. John, Ms. Laura atd pusobi velmi verohodne, ze? A pak ty poplatky, za prvni upominku 100 eur, za dalsi 300 a behem pulroku mate sekeru 2x tolik co je castka na fakture, to vubec neni lichva jako noha, ze? :D

  NEBOJTE SE A IGNORUJTE JE!

  Mimochodem faktury chodi take od fiktivnich firem, na zadnou z nich nelze nalezt oficialni registraci s IC nebo VAT cislem, at uz je registrovana v Nizozemi, Rumunsku, Svycarsku, Spanelsku atd.

  Tedy dalsi +1 pro zadny soudni spor.

  A nakonec – obalky posilaji obycejnou postou, nedoporucene, papiry nejsou nikym podepsane, neni tam zadne jmeno atd. A pokud uz prijde papir od te jejich falesne vymahacske firmy, tak tam jmeno i podpis jsou, ale jsou take falesne. Takze kdo se necha vystrasit a zaplati, tak smolik, ty penize uz nikdy neuvidi.

 • Ondřej Dub 22. června 2016 v 11:27

  Take jest jim to v omylu podepsal, myslel jsem, ze je potreba aktualizovat DIC v nejake ofiko databazi.

  Uz to trva skoro dva roky, psal jsem si s nimi maily, vse vypovedel a zadal vyjmuti z dtb, a furt posilaji faktury a upominky. Nas pravnik rikal, hlavne nic neplatit, je to cele podvod.
  K pripadne zalobe se muzeme pripojit.

 • Ludek 4. července 2016 v 12:07

  Znovu (tablet mi změnil mailovou adresu v poli E-mail):
  Dnes mi dopis dorazil také. Nic jsem neodesílal a ani nebudu. Je to již po několikáté co to na mne zkouší a obtěžují s tím. K případnému trestnímu oznámení se rád připojím. Děje se v té věci něco? Děkuji za info.

 • Josef Škoda 12. července 2016 v 10:29

  Dobrý den, dnes mi přišel také dopis ve stejném znění. Moc děkuji za předešlé informace. Nebudu reagovat.

 • eleni chliapa 19. července 2016 v 21:42

  Dobrý den,
  taky jsme jedni z těch co se napálili, ale zatím jsme nic nezaplatili. Chtěla bych poprosit někoho kdo s tím má zkušenost, jestli nevíte kam se mám obrátit popřípadě nějaký kontakt na právníka. Děkuji moc za veškeré informace

  email: chliapa@centrum.cz

 • Tomáš Valach 8. srpna 2016 v 15:39

  Dobrý den,

  tak my už jsme, bohužel, trochu dále. Také jsme naletěli, mysleli si, že jde o zaslání firemních údajů do nějaké databáze EU…samozřejmě zadarmo. Po první faktuře, která od nich došla, jsme ihned poslali dopis, že jsme byli uvedeni v omyl a že chceme „smlouvu“ zrušit a že rozhodně takovou službu nechceme a platit nebudeme. Odpověď přišla klasická, že to nelze. Další 2 roky ještě poslali další 2 faktury, my poslali emailem opět, že to nechceme a platit nebudeme a před pár dny nám přišel email (předžalobní upomínka) od nějakého p. Tomáše Hermana z české pohledávkové agentury, v němž nám sděluje, že pokud ihned nezaplatíme přes 40 tis. Kč, bude soud, poplatky, exekuce atd.

  Už jsme to chtěli zaplatit s tím, že to byla naše hloupost takto naletět, ale po přečtení spousty komentářů po internetu to asi riskneme a počkáme na případný soud. Mám ale docela obavu, že v dnešní době a v tom našem státě to můžeme prohrát a pak zaplatit ještě mnohem víc. Pokud má někdo zkušenosti s již probíhajícím či proběhlým soudním sporem, týkajícím se této věci, budu rád za každou informaci.

  Tomáš Valach

 • jana 17. srpna 2016 v 21:46

  Dobrý den,
  i ja naletela a nezaplatila.Ted bohuzel prisel vzhruzny email od pravnika Tomase Hermana na vzrovnani pred exekuci, docela me to vydesilo.
  dokud chodily upominky kontaktovala jsem kamarada pravnika a odepsal toto:

  Doporučuji nic neplatit, spojit se s ostatními, kteří řeší stejný problém, vyhledat společně advokáta nebo postupovat společně směrem ke státním orgánům (Policie ČR, ombudsman…). Nejspíš ani nemá smysl jim nic psát, protože se to lidem vrací spolu s další upomínkou. Myslím, že když se spojíš i s těmi ostatními, budou v postupu už o kousek dál. Kdyby proti tobě chtěli cokoliv podnikat, muselo by ti to být doručeno na adresu trvalého bydliště a v takovým případě můžeš vždy namítat rozpor s dobrými mravy a veřejným pořádkem, což je myslím v tomhle případě splněný. Kdyby to začalo mít nějakej drsnější charakter (moc to nepředpokládám, spíš myslím, že to takhle zkoušejí a někdo se občas chytne, dej mi vědět.

  Zitra mu zavolam s tim jestli by nechal proverit pana Hermana a jak pokracovat dale, matte-li nekdo zajem neco podniknout a vymyslet napsite na email janaritter@krelmont.cz , snad dame neco dohromady …..

 • Marek Růžička 29. srpna 2016 v 15:15

  Také jsme v poslední fázi, vyhrožuje nám p.Herman…Mimochodem, pokud si vylustrujete jeho spol. zvláštní je, že je založená teprve od 7.4.2016! vedená na úplně jiného jednatele a společníka, jeho web nemá žádnou hloubku, neobsahuje žádné pořádné informace, sídlo této údajné právní společnosti je na virtuální adrese spolu s asi 100 dalších firem, navíc s námi komunikuje e-mailem a ne doporučeně jak právníci musí…Mám kamarádku přímo v Německu, poprosil jsem jí o nějaké informace k spol. EBN, tak uvidíme. Jinak na PČR jsme byl, vyhnali mě, že na to nemají paragraf a dle právníka máme počkat, nic neplatit a pak případně zahájit občansko právní soud a tam doložit všechny dopisy, výpověď smlouvy apod… na obranu máme založený i FB: Roman Ebn…

 • tom 29. srpna 2016 v 22:37

  V rodině řešíme podepsání jejich formuláře a počátek výměny emailu o zaplacení 677 Euro.
  Našel jsem zajímavý názor, který se netýká přímo EBN ale něčeho podobného. Nedalo by se tímto způsobem bránit ?
  V odkazu se radí požádejte dotyčnou firmu, aby Vám doložila oprávnění, zda vlastní povolení nebo souhlas EU – pro akreditaci nebo pro uvádění firem EU do evropských databází.
  Podle článku tuto akreditaci nevlastní.
  více http://rozhodceonline.webnode.cz/nova-podvodna-firma/

 • S. Hanousek 9. září 2016 v 16:23

  Zdravím všechny diskutující a potvrzuji zájem přidat se k hromadné žalobě. Podvodný formulář jsem vyplnil a odeslal vloni na jaře. Letos jsem obdržel upomínku na zaplacení 677 EUR. Jakmile odešlu tento komentář, napíšu do DAD aussendienst (nebo jak se ti parchanti jmenují) žádost o předložení akreditace k EU databázím (viz. jeden z předchozích námětů – díky!) s upozorněním, že pokud příslušná akreditace neexistuje, nepovažuji jakýkoliv bilaterální obchodní vztah za platný a tudíž nezavazující mě k jakémukoliv finančnímu plnění. Napíšu to v češtině. Doporučeně.
  Moje e-mailová adresa pro hromadnou žalobu je ontime@seznam.cz

 • Martin Hruška 14. září 2016 v 11:02

  Zdravím,
  I já jsem v poslední fázi- po 2 letech od začátku hrozba žalobou od pana Hermana, plus návrh na vyřešení, když zaplatím pouhé 2 roky, tj. 960 EUR, a to do 3 dnů.
  Dále pan Herman přidával informaci o jisté paní, která to prý pred pár dny u soudu prohrála a má teď platit přes 5000 EUR…
  Mno, trochu mě to znepokojilo, ale pak mi došlo, že je to zřejmě další část celého jejich navijáku.
  Radil jsem se s německým právníkem a ten radí neplatit.
  Když jsem teď ještě googlil, zjistil, že je to rozšířené po celé Evropě.
  K jakemukoliv hromadnému kroku se samozřejmě rád přidám: martin-hruska@volny.cz

 • S. Hanousek 14. září 2016 v 14:08

  Pokud jim někdo budete psát dopis s žádostí o předložení unijní akreditace, tak snad jen pozor na formulace, které by mohly zaplacení podvodné částky podmiňovat jejím předložením. Co když vám náhodou nějakou pseudo-akreditaci zašlou ? Já jim nakonec jen zaslal dopis ohledně uvedení v omyl. V češtině. Panu Hermanovi, který je tady zmiňován doporučím ať se nechá léčit u docenta Chocholouška, tedy pokud se na mne obrátí:-)

 • Viera 14. září 2016 v 15:53

  Ja som žiaľ tiež naletela – dostala som takýto dopis krátko po situácii, keď mi náš zásobovač hlásil,že dodávateľ z Nemecká naše VAT údaje nenašiel v nejakom EU registri IČ DPH a nevie poslať správnu faktúru. Ešte som sa aj potešila, že vec rýchlo vyriešim a poslala som im teda späť vyplnený formulár s updatovanými údajmi, na prednej strane ktorého však je veta: The basic entry and update is free of charge. Z toho som usúdila, že je to zadarmo, keďže len updatujem – dopĺňam IC DPH. A dnes som v šoku – prišla faktúra na 677 Eur. Skúsim tiež nezaplatiť a napísať im podobne ako ostatní oklamaní. Neviete, či už existuje aj na Slovensku nejaká spoločná iniciatíva na prípadné hromadné trestné oznámenie?

 • Miska 16. září 2016 v 11:36

  Viera ja som tiež naletela. Na Sk som sa k žiadnej riadnej diskusii nedostala a teda neviem čo s tým. Ako so pozerala, tak aj faktúra by mala mať riadne údaje. Dokonca aj ich VAT čislo mi našlo na finančnej správe ako platné pre platcov DPH. Tak teraz fakt neviem. Pravdepodobne napíšem storno objednávky a budem čakať čo sa bude diať ďalej. Platiť sa to zatiaľ nechystám.

 • Petr Novák 16. září 2016 v 13:19

  Nikdy to neplaťte. Jakmile zaplatíte, nejspíš již nezískáte své peníze zpět. A jsem si jistý, že případný soud by prohráli.

 • Viera 19. září 2016 v 12:01

  Práve z toho mám obavy – že sú aj zaregistrovaní ako platcovia DPH a dokonca/bohužiaľ – ten môj zaslaný update údajov (podľa toho, čo píšu na prednej strane – free of charge :-) ) sú už na ich webe aj zverejnené. Už ma napadla aj taká myšlienka, že vzhľadom na to by som uhradila túto prvú faktúru a napísala by som im, že pre ďalšie obdobia odstupujeme od zmluvy uzavretej v omyle…atď. V prvom príspevku som neuviedla mail pre prípadnú hromadnú žalobu: vmulikova@spa-sliac.sk

 • Miska 21. září 2016 v 05:39

  Pani Viera, poslala som vám na vami uvedenú adresu mail.

 • Ivča 27. září 2016 v 10:55

  Dobrý den,
  tak jsem také naletěla, i když si na takovéto věci snažím dávat pozor.Jelikož se zahraničím obchodujeme, domnívala jsem se, že jde jen o doplnění údajů do databáze EU. Formulář jsem samozřejmě předtím nečetla, jelikož dneska je prostě všechno rychle, rychle, ale to mě samozřejmě neomlouvá. Takže jsem podepsala a přišla mi 1.faktura. Zrušit do 14 dnů jsem nestihla, protože samozřejmě fakturu poslali až skoro po měsíci a do té doby mě vůbec nenapadlo, že jsem se k něčemu zavázala. Je zde zajímavá myšlenka, což tady již někdy zmiňoval – zmínka „the basic entry and its update is free of charge“. A dále myšlenka, že dle účetních zákonů by faktura měla být vystavena do 15 dnů ode dne podepsání smlouvy, což nebylo dodrženo. Nevím ale jak toto funguje v jiné zemi. Možná by se na tomto dalo také něco řešit. Nicméně nyní jsem ve fázi, kdy si nechám dopis přeložit autorizovaným překladatelem a pak budu řešit s právníkem. Pokud někdo organizuje nějakou hromadnou žalobu, ráda se přidám. Moje adresa: ivablaz@seznam.cz

 • Viera 29. září 2016 v 09:30

  fakt by bolo potrebné zistiť, či naozaj majú nejaké to povolenie-oprávnenie-súhlas pre uvádzanie firiem do európskych databáz. V jednej z diskusií na iných stránkach k tomuto super podvodu som čítala, že takéto oprávnenie má len nejaká neziskovka ICANN. Nemáte niekto možnosť to overiť v DE? Pomohlo by nám to v argumentácii, resp. mali by sme možnosť to použiť, pokiaľ by sme mali istotu, že ju nemajú – ináč by to bolo skôr kontraproduktívne.

 • Dave 15. října 2016 v 16:42

  Nechápu jak na to někdo může naletět, dodatečně si dělat oficiální překlady apod, ale budiž. Všechny co jim to přišlo bych chtěl poprosit o jediné: Vezměnte jejich předplacenou odpovědní obálku, napiště na kus papíru „fuck you“, zalepte a hodte do schránky. Ať mají aspoň nějaké náklady na poštovné :-)

 • Pavla 17. října 2016 v 10:25

  Dobrý den, bohužel se nám ve firmě stalo také. Můžete mě prosím kontaktovat na email, jak tedy postupovat? Všichni uvádíte, že neplatit, ale už se zde vyskytli i reakce, že dotyčné kontaktoval právník. Nemohu si dovolit, aby to došlo takto daleko. Velmi Vás prosím o radu. Email: mikezova@seznam.cz

 • Petr Novák 17. října 2016 v 11:50

  Dobrý den, neplaťte. To kontaktování právníkem a vyhrožování vůbec nic neznamená. Jsem přesvědčen, že u případného soudu by neměli nárok na úspěch.

 • Jana 24. října 2016 v 11:35

  Dobrý den,
  dopis od EBN mi také dorazil. Poštovné v případě odpovědi již hradí odesílatel. Pokud bych neuměla anglicky, určitě bych také vyplnila a poslala. Naštěstí už čtu i řádky „pod čarou“ a přijde mi to jako drzé a nehorázné, takže pokud by někdo podával hromadnou žalobu, rozhodně se připojuji! kontaktujte mne na janamcewen@hotmail.com

 • Laci 27. října 2016 v 17:11

  Mne to doslo teraz 27.10.2016…

 • Andrej Pavlačka 30. října 2016 v 11:04

  Dobrý deň prajem tiež mi dorazil formulár na firmu a jediné šťastie, že človek vie po anglicky a existuje google, takže som nič nepodpísal a neodoslal. Súhlasím s Vami ostatnými, že takúto spoločnosť treba zrušiť a nedovoliť aby nachytali ľudí.

 • Jana 8. listopadu 2016 v 17:44

  I mně se podařilo malé písmena nerozluštit. Celé to vypadá jako bych pouze měla OPRAVIT nebo POTVRDIT Dic pro užívání. Pokud je toho už ale tolik – bylo by dobré to hlásit úřadům.Fakturu rozhodne neúčtuji, jestlipak ji mají oni v měsíčním hlášení? Odpisuji jim v češtině. Nevím proč bych měla uměl anglicky a proč němci píšou v angličtině. Výpověď, a přesto posílají upomínky, znovu faktury..Je fakt že do obtěžuje. Pokud na to má někdo nervy a sepíše trestní podání, tak se hned připojuji. Mám toho plnou složku už.

 • Petr S. 10. listopadu 2016 v 13:49

  Dobrý den, jen krátkej dotaz. Podal někdo to trestní oznámení nebo by se jen všici připojili?

 • Soňa Laciková 14. listopadu 2016 v 14:00

  Dobrý den
  Bohužel i já patřím k těm co si to pořádně nepřečetli a špatně přeložili, teď mi chodí upomínky o zaplacení a já nevím vůbec co stím?, čtu zde rady,ať se nic neplatí a o podání hromadné žaloby, myslíte si tedy, že nic platit nemám?,kdyžtak se ráda připojím l žalobě, uznám svoji chybu,ale nebudu nic platit podvodníkům.

  Moc Vám děkuji za odpověď.

 • David Hoffman 15. listopadu 2016 v 21:43

  Aktivity firmy DAD vůči několika poškozeným firmám v ČR, byly komunikovány Policii České republiky – Odbor hospodářské kriminality a SKPV v Praze.

  Momentálně se -(v rámci ČR) mediálně zabýváme investigací daného případu.

  Pro bližší informace, prosíme o kontaktování na e-mail: hoffman@journalist.com

 • David Hoffman 15. listopadu 2016 v 21:58

  „Pohledávky“ v ČR pro DAD vymáhá společnost :

  CCF Credit Collection Factoring s.r.o.

  https://www.detail.cz/firma/4972881-ccf-credit-collection-factoring-sro-varsavska-715-36-praha/

  Bližší informace na: hoffman@journalist.com

 • Eva Hegerová 21. listopadu 2016 v 08:42

  Dobrý den, mám podobnou zkušenost ale s firmou EUCOMDAT Company Data GmbH. V roce 2014 jsem vyplnila a odeslala formulář s údaji o firmě v domnění, že jde jen o doplnění informací v „oficiální databázi“. Poplatek psaný drobným písmem ve výši 760 Eur jsem přehlédla. 2 roky se nic nedělo, neobdrželi jsme žádnou fakturu, nic jsme neplatili. Ozvali se až teď, poslali 2 zálohové faktury (za rok 2015 a 2016) a chtějí úhradu 1520 Eur. Firmu EUCOMDAT Company Data Gmb nelze dohledat, platbu požaduje firma European Central Register for the Collation and Publication of VAT-UE.
  Nevím, jestli je to ten sám případ, o kterém se tady píše a proto se na Vás obracím s prosbou o radu.
  Děkuji

 • Petr Novák 21. listopadu 2016 v 13:25

  Dobrý den, firma je to jiná, ale princip stejný. Hlavně neplaťte. To by byl konec veškerých nadějí. Buď výzvy k platbě ignorujte, nebo jim odpovězte, že k uzavření smlouvy došlo např. v omylu.

 • Eva 23. listopadu 2016 v 10:33

  Taky mi to dorazilo. Nastříhala jsem staré noviny, dala do obálky a poslala zpět. Poštovné platí příjemce.

 • Doris :-) 23. listopadu 2016 v 15:17

  Mně to také dnes dorazilo kvůli mojím stránkám http://www.dotATELIER.com a zjistila jsem, že údaje načítají jednoduše ze Zlatých stránek.

 • Jirka 23. listopadu 2016 v 15:44

  Ahojte,

  dnes jsem to objevil ve schránce a chtějí taky 677 euro. Odpadkový koš na papír je už o pár gramů těžší.

 • Mirek 58 23. listopadu 2016 v 16:20

  Dobrý den! Dnes jsem dostal dopis od EBN dokonce 2x (jako OSVČ a na naše s.r.o.). Tušil jsem zradu a po nalezení tohoto článku se moje tušení potvrdilo. Nic neplatím, do odpovědní obálky dávám opis článku. Smutné je, že se k rozesílání těchto dopisů propůjčuje Česká pošta.

 • Aleš Mácha 23. listopadu 2016 v 16:40

  Dobrý den, dnes mi to dorazilo také. Nezlobte se na mě, ale kdo to proboha (a hlavně proč!!!!) může dát do obálky a odeslat???? Přeci vždy, když něco dělám, musím vědět proč to tak dělám. Když to nevím, tak to prostě neudělám :-)

  Jak jednoduché… A pro šťourali, kteří by snad chtěli říkat: „tak proč jsi na této stránce?“

  Právě proto, že když mi dopis dorazil, první co jsem udělal (dříve než jsem si jej začal vůbec překládat), jsem do Googlu zadal: EBN….. Víc není třeba a letí to do kamen…

 • Lea 23. listopadu 2016 v 19:04

  Dobrý večer, právě jsme také vytáhli tento dopis ze schránky – můžu se jen podepsat pod každé slovo, co napsal přede mnou pan Aleš Mácha – vždyť je to do očí bijící !!! V dnešní době – jen tak něco podepsat a zaslat, aniž bych si uvědomila, co a proč vlastně podepisuji!! Udělala jsem přesně to samé – jako 1. si řekla, to je zas nějaký nesmysl, jak z lidí vytáhnout peníze – zadala do google EBN – a dostala se sem – potvrdilo se tak to, co jsem si myslela – dopis založila pro památku – samozřejmě nepodepsaný:-)

 • Miloš 23. listopadu 2016 v 20:19

  Dnes jsem to také vytáhl ze schránky. Místo podepsaného formuláře jsem do odpovědní obálky zalepil vytištěného ,,fakáče“ a odeslal do Hamburgu na náklady těch otrapů. Ale stejně nechápu, jak někdo může podepsat rádobyúřední papír tištěný v cizím jazyce a pak se ještě divit.

 • Marek 23. listopadu 2016 v 20:43

  Já jim pěkně napěchoval prázdnou obálku tlustým katalogem s návodem k el. cigaretě, prostě co jsem první našel, ať je to těžší balík ne jen psaní. Je to obálka, která je placena příjemcem, tak ať si doplatí poštovné. Pokud by jim to většina lidí takto vrátila, přestane to být pro ně atraktivní. Nic jiného na tyhle šmejdy neplatí.

 • Václav 25. listopadu 2016 v 22:18

  Dopis dorazil dnes. Stejný odesílatel a podvod, jen jiný typ formuláře, než je uveden výše.
  Protože jsem shodou okolností novým odběratelem u jedné německé společnosti, čekal jsem nějaké formální ověření DIČ. Naštěstí zdravá opatrnost zvítězila nad zbrklým vyplněním a odesláním.
  Všem co podepsali přeji pevné nervy.

 • Miroslav Harant 26. listopadu 2016 v 13:55

  Dobrý den, tyto i jiné dopisy mi chodí také, nemohu však většinou nikde dohledat, kdo v tom má pazoury a komu ty podvodné firmy patří, abychom si na ty parchanty mohli došlápnout. Jestli má již někdo nějaké info, budu rád, když to hodí do placu nebo na harant.miroslav@centrum.cz. Děkuji a připomínám: Neplaťte a nepodepisujte, čemu nerozumíte a co se vám nezdá být v pořádku. Nátlak těch zlosynů nemá oporu v zákoně žádné země!

 • Richard M. 28. listopadu 2016 v 09:43

  Dobrý den,
  rád bych objasnil Vaše dotazy „jak to někdo může poslat ?“. Pokud tento dopis dojde „nepodnikateli“ tzn. normální fyzické osobě domů, tak mi to taky hlava nebere, jak to mohl odeslat. ALE představte si např. naši modelovou situaci, proč jsme dopis odeslali. Podnikáme v autodopravě, jezdíme do Německa, obchodujeme se zahraničím. Přesně v té době, kdy nám dopis přišel, jsme registrovali kamiony na mýtné brány v Německu prostřednictvím Toll-Collect.de. Přišlo asi 10 dopisů s mýtnou kartou, technickými parametry, popisem atd. To vše v angličtině a němčině. Mezi těmito dokumenty přišel spam EBN. Mylně jsme se domnívali, že se jedná o ověření zápisu do mýtné databáze – ono to z toho i vyplývalo. Samozřejmě víme, že dopis nebyl od firmy Toll-Collect, ale spojily se události, kdy jsme registrovali naše sročko v Německo, naše kamiony v Německu a současně přišel tento dopis, který žádal doplnění DIČ apod. Do toho si představte ty kvanta práce, desítky korespondence, pouze komunikativní znalost cizích jazyků a denní blázinec na firmě. Takže například takto to někdo může poslat.

 • Věra Bělohlávková 29. listopadu 2016 v 08:59

  Bohužel jsme jedni z těch, kdo podepsali. teď už máme na stole třetí upomínku s výhružkou úroků. zatím odoláváme neplatíme. S právníkem se ale poradíme.

 • Alica Kironska 30. listopadu 2016 v 14:17

  aj mne to prislo, budem rada , ak sa mi niekto ozve, ako postupovat

 • Petr Novák 30. listopadu 2016 v 14:24

  Doporučuji si přečíst článek a předchozí komentáře. Prakticky vše důležité je tam napsáno. První a nejdůležitější rada zní: Nic neplatit.

 • David Hoffman 3. prosince 2016 v 22:59

  Forum k EBN/DAD -> http://www.ebndad.wordpress.com

 • OLDŘICH KOLMAN 6. prosince 2016 v 09:50

  K NÁM DNES TAKY DORAZIL TENTO DOPIS TVÁŘÍCÍ SE JAKO LEJSTRO OD EU. DÍKY ZA ČLÁNEK. DOPIS LETÍ DO KOŠE!

 • had 6. prosince 2016 v 19:45

  V klidu pošlete obálku zpět. Příjemce ji musí zaplatit. Do německa. Toť pointa. Jen dovnitr nevkladejte přiložený formulář, ale něco pikantějšího… já měl po ruce toaletní papír a fix… možná se někdo odváže i víc :)