Auto na leasing → Finanční, operativní, nebo úvěr? SROVNÁNÍ 2024

Redakce
Publikováno 1. prosince 2023
  • Rozdíl mezi leasingem a úvěrem tkví zejména ve vlastnictví auta
  • Nejpohodlnější je koupě vozu za hotové, kdy je auto majetkem uživatele
  • Výhodou leasingu oproti spotřebitelskému úvěru je možnost odpočtu DPH
    1. Auto na leasing → Finanční, operativní, nebo úvěr? SROVNÁNÍ 2024

      Nákup auta na leasing vs. nákup auta na úvěr

      Hlavní rozdíl mezi leasingem a úvěrem je ve vlastnictví vozidla do doby jeho kompletního splacení.

      Zatímco u spotřebitelského úvěru je automobil ihned po podepsání smlouvy majetkem kupujícího, u leasingu je stále majetkem leasingové společnosti.

    2. Rozdíly mezi finančním leasingem, operativním leasingem a spotřebitelským úvěrem

      Finanční leasing Operativní leasing Spotřebitelský úvěr
      Vlastnictví auta po podpisu smlouvy o leasingu či úvěru ✔️
      Vlastnictví auta po konci splácení ✔️ ✔️
      Velký technický průkaz je majiteli k dispozici celou dobu ✔️
      Povinné sjednání havarijního pojištění ✔️ ✔️
      Splátky je možné odečíst z DPH (u podnikatelů) ✔️ ✔️
      Obvykle je možné auto pořídit bez navýšení ✔️
      V případě problémů se splácením je možné vůz odprodat a uhradit zbylý dluh ✔️
    3. Výhody a nevýhody leasingu

      Výhody leasingu

      Výhodou leasingu je jeho poměrně snadná dostupnost, kdy si společnost poskytující tuto půjčku klienta neprověřuje v takové míře jako u spotřebitelského úvěru.

      Nemění se ani výše splátek, ve kterých je již zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění. Podnikatelé si navíc jednotlivé splátky mohou odečíst z DPH.

      Nevýhody leasingu

      Nevýhodou téměř všech leasingů je navýšení, které kryje některé pojištění, náklady leasingové společnosti a zejména tvoří její zisk. Pokud objevíte nabídku na leasing bez navýšení, stojí jeho využití obvykle za zvážení.

      Další velkou nevýhodou je vlastnictví vozu, jež je až do kompletního splacení majetkem leasingové společnosti. U operativního neboli provozního leasingu je vozidlo v majetku společnosti i po kompletním splacení. To skrývá jednu výhodu – ihned po kompletním splacení lze pořídit výhodně auto nové.

      U obou druhů leasingu je velký technický průkaz po celou dobu splácení uložen v bance – leasingem si tak auto v podstatě pronajímáte. V případě finančního leasingu platí při pořízení vozidla fyzickou osobou zákonné omezení, kdy musí být doba splácení minimálně 36 měsíců a maximálně 84 měsíců.

Úskalí leasingu

Volba leasingu s sebou nese obrovské riziko v případě neschopnosti splácet. Při nesplácení leasingu přijdete nejen o již splacené peníze, ale také o celý automobil. Spotřebitelský úvěr je v této situaci mírnější – automobil lze odprodat a zbývající dluh uhradit z utržených peněz.

Hlavní výhodou spotřebitelského úvěru je vlastnictví vozidla kupujícím ihned po podepsání smlouvy. Technický průkaz přesto bývá uložen v bance a v případě potřeby je možné si ho pouze vypůjčit.

Se spotřebitelským úvěrem se vyhnete povinnosti platit DPH z pronájmu vozu a havarijní pojištění, navíc máte vcelku reálnou šanci dosáhnout na nulovou akontaci. To znamená, že při koupi vozu nemusíte složit žádnou zálohu. RPSN spotřebitelského úvěru se určuje především podle ceny vozidla a rizikovosti klienta.

    1. Auto na leasing → Finanční, operativní, nebo úvěr? SROVNÁNÍ 2024

      Nákup auta bez navýšení

      V rámci některých akčních nabídek na úvěry je možné dosáhnout nulového navýšení, kdy se součet všech splátek rovná pořizovací ceně vozu. Jedná se v podstatě o další marketingový trik, neboť náklady spojené s úvěrem či leasingem jsou zahrnuty buď v ceně vozu, nebo v dražším pojištění.

      Pro dosažení nulového navýšení je navíc nutné splnit řadu podmínek, nejčastěji se jedná o poměrně vysokou akontaci, tedy úvodní splátku.

O auto pořízené na leasing můžete přijít

Rozhodujete-li se mezi nákupem auta na leasing nebo prostřednictvím spotřebitelského úvěru, doporučujeme druhou možnost. V případě problémů se splácením o své peníze u spotřebitelského úvěru nepřijdete – auto můžete prodat a z utržených peněz doplatit zbytek splátek.

V takové situaci přijdete u leasingu nejen o své peníze, ale také o auto, které je majetkem leasingové společnosti.

  1. S jakými bankami autobazary spolupracují?

    Velké autobazary včetně AAA Auto a Auto Esa spolupracují obvykle s několika finančními společnostmi poskytujícími leasing či úvěr.

    Nejčastěji se jedná o:

    • Hello bank! by Cetelem
    • Essox
    • MONETA Auto
    • Home Credit
    • SAutoleasing

Sleva nemusí být vždy výhodná

Někteří prodejci aut nabízí při financování nákupu prostřednictvím jejich spotřebitelského úvěru či leasingu slevu v řádech až desítek tisíc korun, která může na první pohled vypadat velmi lákavě. V naprosté většině případů jsou tyto nabídky extrémně nevýhodné. Existují desítky případů, kdy se RPSN úvěru blíží až ke hranici 50 % – ve finále tak pořizovací cenu vozu přeplatíte až dvojnásobně.

Nákup vozu touto formou jednoznačně nedoporučujeme. Pokud byste tuto možnost přesto zvažovali, doporučujeme velmi důkladně pročíst všechny podmínky a celou záležitost konzultovat s nezávislým odborníkem.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.